15 Ноември 2024петък07:38 ч.

Експерти:

ЕС има нужда от имигранти

Въпреки разширяването на ксенофобски настроения сред европейците, в бъдещите десетилетия те ще трябва да приемат още милиони чужденци

/ брой: 134

автор:Дума

visibility 3410

След като няколко столетия колонизира нови светове, Западна Европа за първи път стана нетен "вносител" на хора през 60-те години на миналия век, когато нуждата от работна ръка доведе до политика на отворени врати за имигранти от Африка, Азия и Латинска Америка, съобщи ДПА. Напливът от чуждестранни работници спадна рязко след петролната криза през 1973 г., но в края на XX в. се възобнови, главно в резултат на възвърналия се просперитет и заради конфликтите в други райони, избухнали в края на студената война.
Неотдавна годишната нетна миграция в ЕС скочи от около 1,5 млн. души през 2000 г. до 4,2 млн. през 2007 г. Оттогава тя е намаляла до около 2 млн., сочат данните на Евростат, статистическата служба на ЕС. С цената на разпалването на повече ксенофобия европейците, които желаят да запазят стандарта си на живот, ще трябва да посрещнат още милиони чужденци в бъдещите десетилетия, посочват експерти. Ако не бъдат взети спешни мерки, застаряващите европейски общества ще окажат неудържим натиск върху пенсионната, здравната и социалната система, посочва Групата за размисъл за бъдещето на Европа в доклад, който предаде неотдавна на лидерите на ЕС. В него експертите предлагат решения, сред които да бъде увеличен делът на жените в работната сила и да бъде развита проактивна политика за имигрантите, която се съобразява с европейските демографски нужди и трудов пазар. С други думи, ако европейците започнат да раждат много повече бебета, те ще трябва да разчитат на младите имигранти да запълват недостига на работна ръка и да плащат данъците, които ще са необходими за пенсиите им.
През последните години е трудно да се пресметне точно колко чужденци живеят в Европа, като една от причините е, че има разлики в начина по който статистиците определят "чужденци" и "Европа".

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ