ЕП подкрепи либерализацията на Закона за генното инженерство
/ брой: 27
Европейският парламент гласува в подкрепа на либерализация на Закона за генното инженерство в Европейския съюз. Според волята на парламентаристите растенията, отглеждани с помощта на нови геномни техники (НГТ), като генетичните ножици CRISPR-Cas, трябва да бъдат освободени от строгите изисквания на законодателството на Евросъюза за генното инженерство.
Това обаче трябва да се прилага само ако се установи, че растенията, получени с нови геномни техники, са еквивалентни на техните естествено срещащи се роднини, т.е. не съдържат чужди гени.
Целта на предложението е да се увеличи устойчивостта и издръжливостта на хранителната система чрез разработване на подобрени сортове растения, които са устойчиви на климата и вредителите и осигуряват по-богати реколти или се нуждаят от по-малко торове и пестициди, се казва в официално съобщение на Комисията.
След гласуването Европейският парламент вече е готов да започне преговори с държавите членки, за да реши окончателната форма на закона. Очаква се обаче тези преговори да продължат след изборите за Европейски парламент, като бъде избрана следващата комисия, като гласуваният в сряда мандат е само формален.
Освен това законопроекта има много противници. У нас сдружение "Агролинк" оповести, че 97% от българите са с негативно отношение към използването на генномодифицираните организми.
"Няма за какво да се бърза, така има опасност да се направят сериозни грешки. Нека първо да се види какво е влиянието на новите геномни технологии върху здравето на хората и животните, как влияят върху биоразнообразието", заяви преди няколко месеца доц. Веселин Дочев, преподавател в Шуменския университет.