Димитър Радев поема БНБ от днес
Новият гуверньон запазва двама от досегашните подуправители, новият е Нина Христова
/ брой: 160
Димитър Радев е новият управител на Българската народна банка (БНБ). Той бе избран вчера от Народното събрание на извънредно заседание. В гласуването при избора на Радев участваха 180 народни представители, от които 130 бяха "за", 16 - "против", а 34 се въздържаха. Димитър Радев ще бъде гуверньор на БНБ в следващите 6 години, като мандатът му започва да тече от днес.
Кандидатът на Реформаторския блок Бисер Манолов получи най-ниска подкрепа - 37 депутати, за номинирания от АБВ Виктор Йоцов гласуваха 44, а за кандидата на ПФ Григорий Вазов - 43.
В началото на разискванията народните представители на ДПС напуснаха залата, а Атака обяви, че няма да гласува за никого, тъй като всеки един от кандидатите ще цели влизане в еврозоната, а изборът на Димитър Радев е вече предопределен.
"Няма да подкрепим нито един кандидат, който не обяви подуправител и екип, с който ще работи - това създава впечталение за предварителни договорки", заяви председателят на ДПС Лютви Местан. Председателят на НС Цецка Цачева подложи на гласуване предложението на Местан управителите да назоват пред трибуната екипите, с които ще работят, но то бе отхвърлено. "Току-що дискредитирахте избора на управител на БНБ в зародиш. Днес все едно избираме екипа му, заяви Местан и поиска прегласуване. След като и то бе отхвърлено, депутатите от ДПС напуснаха пленарната зала. Впоследствие обаче 7 депутати от ДПС подкрепиха кандидатурата на Радев.
Изборът премина след повече от два часа дебати, процедурни схватки и без присъствието на премиера Бойко Борисов и министрите от неговия кабинет. Янаки Стоилов от БСП заяви, че това е показателно и е една от причините за част от неблагополучната политика. Според него първо трябва да се насочим към участие на България в единния банков съюз, а не да бързаме с членството в еврозоната. Основното изискване на БСП е за цялостна промяна на УС на БНБ, който със своето действие и бездействие е допринесъл за банковата криза.
Мартин Димитров отново постави въпроса за обвързаност на кандидатите с ДС като посочи, че РБ не би подкрепила кандидат, който е бил член. Валери Жаблянов от левицита го прикани "да приключим с тоя политически примитивизъм и да сведем критериите до банковите им досиета".
Георги Кадиев от БСП изтъкна, че безспорно най-доброто изказване е било на Димитър Радев. "Но то е толкова професионално, че няма никакво съмнение, че служители на БНБ са му помагали в доклада. А това значи, че "кандидатите са имали неравноправен старт", заяви Кадиев. Според него, ако кандидатите ще декларират принадлежност към една секретна институция, би следвало да декларират принадлежност и към други служби. "Не мога да подкрепя никого, който ще остане със сегашния екип, защото те са солидарни към случващото се в КТБ. Ако ще запазим тях, тогава защо искаме оставката на Иван Искров", заяви още Кадиев. Михаил Миков поиска 20 минути почивка, за да може БСП да реши кой кандидат ще подкрепи. За кандидатурата на Димитър Радев депутатите от левицата гласуваха "против" (4), а 24 се въздържаха.
След избора на новия управител, НС освободи и досегашния гуверньор на БНБ Иван Искров със 174 гласа "за", без "против"и "въздържал се".
След избирането му Димитър Радев положи клетва, а по-късно на брифинг обяви и трима подуправители на БНБ - на поста остават досегашните подуправители Калин Христов и Димитър Костов. Третият подуправител е ново име - Нина Стоянова, която ще отговаря за банковото управление. Калин Христов за емисионното, а Димитър Костов ще поеме банковия надзор, съобщи новият гуверньор.
Искров получавал 45 хил. лв. месечно
Иван Искров е получавал 45 хил. лв. месечно, а подуправителите - по 40 хил. лв., обяви вчера независимият депутат Велизар Енчев. Той каза, че е задал въпрос за заплатите на ръководството на БНБ към министъра на финансите, но председателят на НС Цецка Цачева му го върнала. Сега обаче вече се сдобил с тази информация и затова я оповестява.
Енчев обясни, че формирането на заплатите на ръководството в БНБ е според правилника за работата на институцията, а не според Закона за БНБ. Така се получили и 45 хил. лв. за Иван Искров и с по 10 на сто по-малко за неговите подуправители. Енчев уточни, че заплащането до 2007 г. било драстично по-малко - 8 хил. лв. плюс 3 хил. лв. за участие в УС, съответно подуправителите взимали по 7 плюс 3 хил. лв.
Той призова новото ръководство на БНБ да разкрие сумата на възнаграждението си. По-късно новоизбраният за управител на БНБ Димитър Радев само отбеляза, че ще взима по-малко, отколкото като служител на МВФ.