15 Ноември 2024петък03:59 ч.

Журналистите в телевизията не са подлагани на ограничения и цензура, но има една линия, която не бива да се прекрачва: да нарушаваш журналистическата етика и да използваш език на омразата

Интервю

Деяна Данаилова: Три години БСТВ казва истината

Следваме пътя, който сме поели от самото начало - да представяме фактите такива, каквито са, да бъдем критични, когато се налага, казва управителят на Българска свободна телевизия

/ брой: 15

автор:Ина Михайлова

visibility 1912

Интeрвю на Ина МИХАЙЛОВА


- Честит рожден ден на БСТВ! Характер, любов, кауза, професионализъм, всеотдайност... Беше ли достатъчно всичко това, за да успеете и да се откроите през тези три години като любимата телевизия на стотици хиляди българи?

- Благодаря за поздравленията по повод нашата трета годишнина. Наистина, за да се утвърди в медийното пространство една нова и млада телевизия, е необходимо да проявяваме характер и воля, да обичаме това, което правим, да работим всеотдайно. Преди три години се събрахме екип ентусиасти, такива сме и днес. От самото начало искахме тази телевизия да е различна, да има собствена физиономия. Заложихме на това тя да бъде социална, творческа, актуална и отдадена на своите зрители, да брани правото на всеки гражданин на свободно мнение и достоен живот. Да бъде територия, в която свободата на мненията е гарантирана, а истината и фактите се представят такива, каквито са.

Смятам, че не сме сбъркали. През годините зрителската ни аудитория се увеличава, гледат ни не само на територията на страната, но и извън нея. Все пак сме обществен оператор с национален обхват, който разпространява своята програма по кабел и сателит. Разбира се, имаме амбицията да разширим този обхват, защото все още не сме достигнали до всеки български дом, по технически причини. 

Активна е обратната връзка със зрителите, тяхното мнение се чува в нашия ефир. Разработваме теми, репортажи и разследвания по сигнали на зрители и поддържаме връзка с аудиторията чрез директни включвания в предаванията, социалните мрежи и собствена уеб платформа. Бяхме единствената телевизия, която беше всеки ден на площада с протестиращите и чуваше техния глас. Надявам се тази тенденция да продължи да се разраства. 

- Телевизията, казват, е скъпо удоволствие. Какво е БСТВ?

- Преди всичко за нас, телевизионните работници, телевизията е магия. И, да, скъпо удоволствие. Разполагаме с много добро техническо оборудване, имаме чудесни телевизионни студия. Но това не е достатъчно, ако нямаме този хъс да изпипваме всеки детайл в творческия процес. Бих искала да благодаря на целия екип за високия професионализъм и непрекъснатия стремеж да се усъвършенства. Успешна телевизия се прави с много пари, но няма как да е конкурентоспособна, ако не разполага с добър творчески и технически екип.     

БСТВ е единствената, или една от малкото телевизии, на която финансирането и собствеността са прозрачни. Никога не сме крили, че сме партийна телевизия. Но само ние го заявяваме открито.

- В днешно време често говорим, спорим и се разминаваме дори в оценките за свободата на словото и за цензурата. Може ли да обясните как журналистите на БСТВ правят партийна телевизия, която е свободна? Не е ли това оксиморон?

- Свободата на словото е принцип, който всяка уважаваща себе си медия трябва да спазва. Убедена съм, че БСТВ е такава. Правото на свободно изразяване е основно човешко право. Винаги търсим различни гледни точки по всяка тема, която прозвучава в нашия ефир. Никога не подбираме и не редактираме мненията на нашите зрители, те са свободни да ги изразяват всекидневно "на живо" чрез ефирните ни телефони. 

За участие в предаванията каним и политици, и експерти, които не подкрепят партийната ни линия, и дори са противници на лявата идея. Но те просто отказват. Не се плашим от политическите спорове между опоненти и винаги сме готови да предизвикваме дискусии, но това рядко ни се отдава. През тези три години сме получавали десетки отрицателни отговори за участие в предаванията ни с простото обяснение: "Не ни е позволено да идваме във вашата телевизия". Ние не питаме кой им забранява, защото знаем.  

- Има ли "червени линии", които телевизията и екипът не трябва да прекрачват? Какво сами сте си забранявали и не си позволявате днес?

- Журналистите в телевизията не са подлагани на ограничения и цензура, но има една линия, която не бива да се прекрачва: да нарушаваш журналистическата етика и да използваш език на омразата. Цялата продукция, която се излъчва, е собственост на телевизията и е нормално да се следва политиката на медията. Водещите на предавания добре знаят това и се съобразяват. 

- Когато говорим за телевизията, няма как да не намесим и политиката? По-лесно ли е днес за БСТВ, когато БСП е във властта? По-комфортно ли е да се прави партийна телевизия от позицията на опозиция?

- От създаването си БСТВ се счита за опозиционна телевизия. Сега ситуацията е различна, БСП е част от коалиционното управление на държавата. Но не мисля, че нещо коренно се е променило. Продължаваме да следваме пътя, който сме поели от самото начало: да казваме истината и да представяме фактите такива, каквито са, да бъдем критични, когато се налага.

И ако се чувстваме по-комфортно, то е заради възможността да разширим кръга на участниците в нашите предавания, да не ни заобикалят, защото сме опозиционна телевизия.  

- Как си представяте БСТВ след пет или десет години? Какво искате да гледат вашите зрители и как ще го постигнете?

- Надявам се, че БТСВ ще се утвърждава все повече в медийното пространство, ще става все по-разпознаваема сред зрителската аудитория и ще се разраства.

Предвиждаме сериозна промяна в програмната схема с въвеждането на нови предавания. Искаме да повдигаме духа, вярата и самочувствието на нацията, да утвърждаваме и разпространяваме българската култура и народните традиции. Стремим се да засилим образователната функция на телевизията, да предложим интересни предавания за здравеопазването, земеделието, за нашите най-малки зрители, програмата ни да бъде адресирана към всички възрасти.

Разбира се, амбициите ни са големи и в момента надхвърлят възможностите, предвид малкия екип. Връщането към седемдневен режим на работа и излъчването на новинарски емисии в събота и неделя е наложително, за да не "тичаме" след новините в понеделник. Разширяването на кореспондентската ни мрежа също е на дневен ред. БСТВ се стреми да отразява проблемите и успехите на хората в цялата страна, да разказва повече истории на обикновените хора. И, разбира се, излъчването на документални и игрални филми, които в момента не можем да си позволим по финансови причини.

- Какъв е най-големият подарък, който си пожелавате? Какво ще подарите на своите зрители?

- На първо място да сме здрави, да не губим нито за миг енергията и творческото вдъхновение, които ни съпътстват от самото начало. А на зрителите искам да подарим много интересна и разнообразна програма. В началото често ни наричаха "телевизията с хубавите филми", защото представихме стотици български игрални филми, шедьоври на съветското и руско кино, европейски продукции, към които всички изпитваха носталгия. Надявам се да имаме отново финансова възможност за закупуване на филми. 

- Какво бихте казала днес на екипа на БСТВ, което не сте казвала досега?

  • По принцип съм "екипен играч" и много държа на откритите отношения с всички колеги. Едва ли има нещо, което не съм им казала досега, но ще се възползвам от възможността да ги помоля да продължават да бъдат такива, каквито са, защото само заедно можем да преодоляваме трудности и да вървим напред. И да вярваме, че по-доброто предстои.

  • ДЕЯНА ДАНАИЛОВА е родена в Русе. Завършила е журналистика в Софийския университет, профил телевизия. От студентските години започва да работи в Българска телевизия, единствената по това време. Случайност я отвежда в Министерството на културата, където остава почти 35 години. Занимава се с международната културна политика. Избирана е на високи постове в международни организации. Била е заместник-министър на културата. Присъединява се към екипа на БСТВ от самото начало - месеци преди да стартира редовното излъчване на програмата. В телевизията отговаря за културната продукция, заема поста програмен директор, а от една година е управител.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ