10 Септември 2024вторник00:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Христо Друмев:

Държавата да подкрепи малкия бизнес със закон

Пари се събират, като въвеждаш мерки, които да подтикват хората да проявяват предприемчивост, не да ги дебнеш като крадци и да ги заплашваш, твърди почетният председател на Съюз "Произведено в България"

/ брой: 88

автор:Светлана Велева

visibility 1704

Христо Друмев е юрист по образование, културен аташе и директор на НДК до май 2011 г.  Почетен председател на Съюз "Произведено в България" и негов основател преди 23 години.  Вицепремиерът от кабинета "Борисов" Симеон Дянков  уволни Друмев като дългогодишен шеф на НДК с обвинения в различни нарушения, които по-късно се оказаха недоказани. Друмев припомня, че е спечелил всички дела срещу обвиненията. След уволнението му "Произведено в България" се показва на изложенията "Златен лъв", които се провеждат от три години в зала "Универсиада".

 
- Г-н Друмев, какво е изложението "Златен лъв" за родните производители?
- За да отговоря на този въпрос, трябва да кажа малко предистория. След 92-ра година стана ясно, че средствата за производство, които бяха собственост и управлявани от държавен монопол, ще преминат в частни монополи - български или чуждестранни. При такива процеси най-страдащи са малките и средните предприятия. Най-трудно за тях в такъв момент е пласирането на стоките. Обикновено те попадат в ръцете на посредници и това, от една страна, затруднява дейността на тия инициативни хора, а от друга - отнема част от полагаемия им се приход. Затова решихме да учредим Съюз "Произведено в България" с идеята да дадем възможност на производителите да продават стоките си директно, чрез изложения. Такова беше и  мотото на тези изложения -"Без посредник!" Провеждахме ги два пъти годишно - пролет и есен в НДК, където бях генерален директор. Участваха стотици фирми, разположени на 7 етажа, като в празничните дни привличахме по 25-30 хиляди посетители. От една страна, цените бяха по-ниски, от друга - производителите имаха възможност да проучат пазара, т.е. дали това, което произвеждат, се купува и дали е необходима промяна. Това продължи до 2011 г., когато вицепремиерът Симеон Дянков уволни цялото ръководство на НДК и забрани тези изложения с мотива, че в двореца не бива да има "гащи и чорапи". Тази забрана нанесе удар по малкия бизнес, но ние решихме да продължим да го подкрепяме и създадохме изложението "Златен лъв", което да е продължение на "Произведено в България".
- Другият голям удар по малкия бизнес дойде с кризата през 2008 г., която у нас се усети по-остро през 2009-а, реагираха ли адекватно управляващите?
- Тогава водещи европейски страни заедно с ЕК прецениха, че най-пострадали от тази криза ще бъдат малките и средните предприятия, защото монополите трудно могат да бъдат разтърсени, тъй като те имат много резерви и съглашатели. Те разработиха и публикуваха един Small Business Act (Закон за малките), с препоръка към всички членове на ЕС да се възползват от него и да го внедрят в законодателството. Това са поредица от съвети с цел да се намали тежестта, която ще падне върху малките и средните производители. Умните страни го въведоха, давайки си сметка, че малките и средните предприятия са гръбнакът на икономиката, защото две трети от работните места в държавите са техни, а не на големите компании.
- Прилага ли се той у нас?
- Оттогава дoсега вече изминаха 6 години, но при нас, въпреки че ние много обичаме да подражаваме на европейската визия, от този акт няма никакво законодателно отражение. Изредиха се правителства в най-различни цветове, законодателството обаче се насочваше като че ли само към забрани, ограничения, тежка бюрокрация, високи такси, разрешителни режими, тежки гаранции при кредитополучаването, което изключително затруднява инициативата на малкия човек в бизнеса. Вместо това, което препоръчва Small Business Act - да се опростят всички режими, да се премахне по възможност бюрокрацията, да се намалят данъчните тежести при създаване на нов малък бизнес и т.н., съдбата на малкия и среден производител у нас се утежнява. С други думи - това нещо в България отсъства.
- Кабинетът "Орешарски" нали се закани да подобри бизнес средата, успя ли нещо да направи?
- Кабинетът "Орешарски", освен че се разплати с бизнеса, направи нещо много хубаво. Разработи закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията. Главната му цел беше да се защити малкият икономически субект. Законопроектът мина на първо и второ четене, но след това падна заради вето, наложено от президента. Неотдавна БСП отново опита да го възроди, но не срещна подкрепа. За мен този законопроект е вече умрял. Лошото е, че родният производител ще продължи да страда от политиката на големите вериги, а с навлизането на евтини стоки заради руското ембарго големите вериги се напълниха с вносни зеленчуци, млечни и месни продукти, които иначе са традиционно българско производство. И българските стоки, понеже не получават подкрепа - нито данъчна, нито сериозна субсидия, стават непродаваеми.
- Как може да се облекчи българският производител?
- Като се премахне бюрокрацията за малките и средните предприятия. Не може да отиваш за ново производство или стока, което е стимул за икономиката, и да висиш пред разни служби да чакаш някой да те приеме, да се молиш, да плащаш всякакви такси. Освен това върлува корупция и на ниско равнище.
- Румъния реши да намали ДДС за всички земеделски и хранителни продукти от 24% на 9% от 1-ви юни. Как това ще се отрази на родните производители?
- Катастрофално. Когато към огромните асортименти от чужди хранителни стоки, влизащи у нас на по-ниски цени заради руското ембарго, се присъединят и румънските, които също ще бъдат по-евтини от българските, родният производител ще стане неконкурентоспособен. В същото време на нашата продукция, която изнасяме за Гърция, гърците слагат такси на митниците, което допълнително ги товари. Родните производители ще изчезнат, ще загинат. Имаше случай на човек, теглил кредит да прави бизнес, но фалира и не успява да го върне. Взеха му къщата, той застреля жена си и двете си деца, и се самоуби...
- В каква посока трябва да е насочена държавната политика, за да се помогне?
- Аз като юрист съм наясно, че ние като членове на ЕС трябва стриктно да спазваме и да не нарушаваме принципите на равностойност на икономическите субекти в една държава. Въпреки това държавата би могла да провежда политика на стимулиране на по-малките и подкрепящи инициативи. Сега единствено националната телевизия го прави с акцията "Купувайте българското". Защо държавата не излезе с една марка, някакъв закон, или административна наредба в такава посока? Например всички български стоки да носят марката "Made in Bulgaria". Защото сега мнозина, като отидат на пазара и поискат български домати, им продават гръцки, като ги лъжат, че са родно производство. Освен това, като купуваме българското, ние облекчаваме и нашето собствено икономическо положение. Затова смятам каузата "Произведено в България" за патриотична.
- Повече или по-малко държавно участие и регулация, и в каква посока?
- Това е един много ключов въпрос. Не е необходимо да има вмешателство на държавата. Но за съжаление държавата смята, че може само да иска и взема. Един направо раков случай като пример за това е Симеон Дянков. За него имаше само едно правило - "който мърда, може да е полуумрял, но трябва да плаща данъци". Това беше и с пенсионерите, и с дребните производители, които непрестанно бяха обект на контроли, преследвания, забрани, глоби. Така не се събират пари. Пари се събират, като насърчаваш, въвеждаш такива законови мерки, че да подтикваш хората да проявяват своята предприемчивост. А не да седиш да ги дебнеш като крадци и да ги заплашваш.
- Значителен брой малки и средни предприятия с потенциал за растеж, имат сериозни проблеми с неговата реализация, какво може да се направи?
- Проблемът с реализацията е най-ужасното, с което се сблъсква производителят у нас. Категорията "посредници" може наистина да улесняват пътя между потребител и производител, но, за съжаление, това и на двете страни струва скъпо. Там отива една голяма част от стойността на продукта, което затруднява силно и производителя, и потребителя. 
- Има ли начин да се подпомогне българският износ?
- България поддържа дипломатически отношения с над 80 страни, в по-голяма част то тях имаме представителства. Хората там трябва да знаят, че основната задача на нашите дипломати е да следят и изучават пазара, да предлагат стоки на наши производители, където има потенциал за тях, да създават приятелски отношения с местни организация и да ги свързват с нашите. С други думи - да се "икономизира" българската политика. Не е толкова важно наш ръководител да отиде и да се прегъне с местен човек за снимка, въпросът е без прегръдка да има някакво улеснение за някакъв български бизнес. Докато те си показват снимките по медиите, броят на нашите пазари намалява.

Всеки четвърти българин живее на студено

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 171

Сметките за ток стават електронни

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 171

С 1,97 млрд. лв. повече са събраните данъци

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 171

Пети сме в ЕС по качествени плажове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 171

Мицотакис обеща по-социални политики

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 171

Хиляди на протест срещу политиката на Макрон

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 171

Възможен е нов атентат в Словакия

автор:Дума

visibility 844

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 171

В дълг пред Девети септември

автор:Боян Бойчев

visibility 946

/ брой: 171

Вози се на кола

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1355

/ брой: 171

Ядреният терорист НАТО

автор:Юри Михалков

visibility 964

/ брой: 171

БСП обедини лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1049

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ