Да закрият държавата
/ брой: 23
Държавата ударно да продаде няколко свои дружества през тази година, гласи програмата за приватизация на кабинета. Гласени за частни собственици са фондовата борса, "БДЖ Товарни превози" и Пловдивският панаир. Държавата не предвижда продажба на компаниите в държавната енергетика.
Не така мислят обаче някои работодателски организации, самоопределили се за лице на бизнеса. Те предлагат продажба на ключови държавни обекти с мотива, че приходите биха довели до намаляване на бюджетния дефицит. Водещи в този проблясък на реформаторския гений са Асоциацията на индустриалния капитал в България и КРИБ - сочени за близки до кръга "Капитал". Ако продавайки държавата, ще запълваме бюджетния дефицит, за какво тогава се гласува 4,5 млрд. лв. нов дълг само за последните месеци на миналата година и 8,3 млрд. лв. за тази? Нали и те със същия мотив се взимат? Този дефицит да не е 15 милиарда? Защото срещу новия дълг няма насрещни заложени реформи и мерки за развитие на икономиката, което да оправдае колосалния му размер.
Освен това "бизнесът" предлага цялата държавна енергетика да бъде сложена на тезгяха - в т.ч. БЕХ, Булгартрансгаз, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", а също основни транспортни коридори - Летище София, АМ "Хемус" и "Черно море". Нещо, което никъде по света не се прави, защото енергетиката е част от националната сигурност на всяка държава. Видяхме какво направиха частните собственици на ЕРП-тата - превърнаха се в монопол, който не зачита нито закони, нито пазарни правила, нито правата на гражданите, за които се налага те непрестанно да водят битки. Видяхме какво стана с търговските вериги - поставиха на колене българския производител с договори и условия, които го ощетяват и поставят в неравноправно положение, унищожавайки го. Когато и магистралите станат частни, "собствениците" ще могат да си слагат всякакви такси с аргумента "пазарна икономика". А ако дадем и атомната си централа с най-евтиния ток, и възможността за контрол в сектора, направо да закриват държавата!