15 Ноември 2024петък02:00 ч.

Снимка БТА

Кристалина Георгиева:

България трябва да се откаже от плоския данък

Дойде време да въведем прогресивно подоходно облагане, твърди управляващият директор на МВФ

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 2723

"Смятам, че е време България да преразгледаме 10-процентния плосък данък, защото прогресивното подоходно облагане позволява да се разпределят по-успешно и правилно  ресурсите на една страна. Това твърди в интервю за БТА управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, която в края на миналата седмица бе одобрена да ръководи Фонда за нов петгодишен мандат. Ние имаме успешни бизнеси, успешни хора – това е чудесно. Но това значи, че те могат да допринасят малко повече за качеството на работната ръка, за качеството на инфраструктурата, за страната си като цяло. Това ще бъде в интерес на техния бизнес и на качеството на техния живот, твърди Георгиева.
Когато България прие плоския данък целта беше паричните потоци да излязат на светло. Ако погледнете света, обаче диференцираните данъчни ставки вече се приемат  като правило. Освен това прогресивното подоходно облагане, позволява да се споделят по-успешно ресурсите в обществото, допълва директорът на МВФ..
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева смята, че е реалистично България този път да влезе в еврозоната и посочва, че това е въпрос на политическа воля.
Аз смятам, че е възможно. Какво предстои - до септември месец, когато се актуализират анализите за България, ние все още имаме време да доведем инфлацията до нивата, на които тя трябва да бъде. Това значи правителствата дотогава да не инжектират в икономиката проинфлационни импулси. Ако ние покрием критериите, планът ще бъде изпълнен, казва тя. Според нея е добре за хората и за бизнеса да има подкрепа в трудни времена, но не е добре, ако тя се трансформира в по-висока инфлация. "Не само че не е добре за влизането на България в еврозоната, но и за българските граждани. Инфлацията е данък върху доходите на хората и особено по-бедната част от населението много страда от нея", обяснява Георгиева.
Тя е на мнение, че въпреки предстоящите избори влизането в еврозоната е тема, по която има единство между политиците и България не трябва да пропуска този шанс, след като отлага темата вече два пъти.
"Ще повторя нещо, което съм казвала и преди - щом сме във валутен борд, ние консумираме паричната политика на Европейската централна банка. Не съм чула в Българя да има желание да се излезе от валутния борд. И тук идва въпросът - защо ние искаме да консумираме политика, в чието формиране ние не участваме", допълва Георгиева.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ