Няколко думи
Балъци и тарикати
/ брой: 227
Злощастната ни държава продължава да функционира на принципа "балъци и тарикати". Бюджетът, който управляващите ни сервираха за догодина, в комбина с уж компенсациите, с които "никой няма да остане забравен" заради КОВИД-кризата, още веднъж го потвърждава. Бюджетът винаги е лост за политики. И се вижда само една политика - избори. Група овластени продължава да разпределя общите пари, като на хората се отпускат трохички. А те обират всичко останало.
"Бюджет 2021 е съставен в невиждани досега условия, той е нашият адекватен икономически отговор, с който да осигурим стабилност и сигурност", твърди финансовият министър Кирил Ананиев. В него (по думите му) имало достатъчно буфери и следващото правителство ще може да го изпълни, независимо в каква политическа конфигурация бъде съставено.
Политическото словоблудство няма как да прикрие факта, че за най-чувствителната сфера - здравеопазването, са заделени едва 600 млн. лв. допълнително. Което е твърде недостатъчно и дори смешно на фона на високите заболеваемост и смъртност в пандемията, чийто край не се вижда.
Редно е да попитаме тези пари пак ли смятат Борисов да ги раздава от джипката, както прави с всички останали буфери?!
Това, което се вижда в бюджет 2021, са прословутите 50 лв. за пенсионерите, за които те трябва да са спокойни поне до изборите през март. Ако въобще има избори тогава, защото и това не е сигурно.
Пак с тарикатски врътки ГЕРБ се отказаха от детските надбавки за всички деца, но след като коалиционният партньор "Обединени патриоти" възрази, мнозинството одобри компромисен вариант - данъчни облекчения за родителите, чиито доходи са над летвата за такава "екстра". Хубаво, ама това може да се усети от хората чак след края на следващата година, защото отстъпките от данъците тогава ще им се приспаднат.
Още по-неадекватни и мизерни са решенията на правителството за засегнатите от мерките бизнеси и заетите в тях. Социалната министърка Деница Сачева не спира да говори за някакви си 24 лева на ден по време на новия локдаун. Но така и не става ясно за работен или за календарен ден иде реч, защото разликата е голяма. Освен това, за да ги получите, трябва да имате деца до 14 години, да сте излезли принудително в неплатен отпуск и да минете през иглените уши на бюрокрацията.
А какво става с онези хoрa, кoитo щe ocтaнaт вкъщи, зa дa глeдaт дeцaтa cи зaрaди oнлaйн oбучeниeтo? Кaк щe бъдaт кoмпeнcирaни, aкo ca cи взeли дoceгa и плaтeния, и нeплaтeния oтпуcк? Какво ги чака мaлкитe и cрeдните фирми, кoитo щe зaтвoрят, ocвeн дa oбявят фaлит, кaктo и близo 200 хиляди caмoocигурявaщи ce, кoитo oтнoвo нямa дa пoлзвaт никaквa държaвнa пoдкрeпa?
Това ли е адекватният бюджет, за който говори Ананиев? Или милиардите за Ф-16 са по-важни и приоритетни?
В цяла Европа - от Гърция до Великобритания и Русия, без кандидатстване, на всички работещи правителствата директно изплащат чрез осигурителните институти 80% от техните декларирани доходи. Само у нас тарикатите имитират грижа и показват пълна неадекватност. Колко от балъците обаче продължават да им вярват?