15 Ноември 2024петък02:02 ч.

2615 лв. на месец са нужни за издръжката на 3-членно семейство

Около една трета от работниците получават заплата до 1000 лева, сочи анализ на КНСБ

/ брой: 135

автор:Дума

visibility 6601

Необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота на тричленно семейство с двама работещи възрастни и дете до 14 г. е 2615 лв. към месец юни. Това сочи анализът на КНСБ, представен на пресконференция вчера. За сам живеещ човек са нужни 1453 лв. От синдиката отбелязват, че спрямо юни миналата година доходът за издръжка се е повишил с 51 лева за един човек и с 91 лева за семейство.
Искаме да имаме дефиниция на национално ниво за заплатата за издръжка и Националната статистика да я обявява на тримесечие, настоя президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му така гражданите ще придобият представа за това колко пари им трябват, за да могат да живеят сравнително добре по българските стандарти.
Необходимият доход за храна и обществено хранене е 572 лв. за един работещ. Това представлява 39,4 % от общия доход, отчитат също от синдиката. Оттам анализират и цените за основните продукти. Намаление с 0,3 % има при хранителните стоки на тримесечна база, но на годишна „все още е в положителна траектория“. По-забележим е ръстът на цените при групата „мляко и млечни продукти“ – 1,3 на сто, сочат още данните. Повишение от 3,7 на сто има при цените на месо и месни продукти. При хляба, хлебните продукти и зърнените храни има ръст от 2,9 % на годишна база. При ориза ръстът е със 7,1 %. Групата „Електроенергия, газообразни и други горива“ представлява 19,4 % от общите разходи за нехранителни стоки и услуги.
62 на сто от работещите в страната не достигат заплатата за издръжка. По последни данни над 1,6 млн. души получават възнаграждение под нея.
Около една трета от наетите работят със заплата до 1000 лева, съобщиха още от КНСБ.
От синдиката предлагат в бюджета за следващата година да бъде заложено увеличение на всички работни заплати с 10%, като това означала 1,8 млрд. лв. повече средства за заплати. Според Пламен Димитров заплащането в сектор образование трябва да са поне 130 процента спрямо средната работна заплата за страната. Той уточни, че вече е имало предварителен разговор с министъра на финансите по темата. "Ние сме запознали финансовия министър с това, което ни е нужно, а то е първо бюджет 2024 да завърши съобразно плана и да включи разплащанията, които липсват, а именно 184 милиона лева за висшето образование", обясни Димитров и допълни, че е получил уверението, че средствата ще ги има. По думите му, в бюджета за настоящата година липсват и 250 милиона за мини "Марица Изток".
По отношение на доходите синдикатите искат в страната да започне да се изчислява т.нар. "заплата за издръжка", която определя доходите, необходими за едно домакинство да посрещне своите базови нужди, а исканията за увеличение на доходите да стъпват върху тази база.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ