168 са върнатите в България мигранти от 1 януари т.г.
Информацията не кореспондира с декларациите, че България не е поела допълнителен ангажимент за бежанците, отбеляза народният представител от "БСП за България" Иван Иванов
/ брой: 56
От началото на годината до 4 март по Дъблинския регламент в България са върнати общо 168 чужденци, заяви министърът на вътрешните работи в оставка Калин Стоянов в отговор на въпрос на депутата от ПГ "БСП за България" Иван Иванов по време на парламентарния контрол. МВР-шефът припомни, че страната ни прилага Дъблинския регламент от 2007 г. Стоянов обясни, че са направени трансфери на 69 бежанци от Австрия, 51 от Германия, 15 от Франция, 10 от Белгия, 8 от Швейцария, 6 от Нидерландия, 5 от Румъния, 2 от Швеция и по един от Полша и Чехия. От тях само един гражданин на Мароко е със заповед за издирване за извършено престъпление по собствеността в Германия и към настоящия момент е настанен в специален дом за временно настаняване на чужденци от затворен тип в Бусманци с цел последващо връщане в държавата му по произход, съобщи Стоянов.
"Тази информация не кореспондира с декларациите, че България не е поела допълнителен ангажимент за връщане на мигранти", отбеляза Иван Иванов. "След приключването на преговорите за приемане ни в Шенген по въздух и вода колко бежанци са прехвърлени в България от държави членки на ЕС, какъв е техният профил и колко от тях са с присъди за извършени престъпления", попита той.
„168 лица, върнати по Дъблинския регламент, никак не са малко, особено в рамките на 2 месеца. Това не кореспондира с декларациите, че България не е поела ангажименти за връщането на лица, които са получили тук статут на бежанец“, отбеляза Иванов.
Той поиска от министър Стоянов допълнителна информация за статистика от предходни периоди, защото от изнесеното не става ясно дали този трансфер се е засилил след 1 януари, но не получи конкретен отговор.
"Мерките за сигурност в центъра на София и големите градове на страната, с които се похвали вътрешният министър в оставка Калин Стоянов, са малко странни и не са свързани с терористичния атентат край Москва", коментира бившият служебен вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
"Възникват два въпроса - дали борбата с нелегалната миграция от границата, където е мястото, се пренася в центъра на София и, второ, дали това не са имиджови мерки, които на практика признават сериозен проблем, който се неглижира и прикрива от правителството. Неуспехът на това правителство да се справи с нелегалната миграция", поясни Демерджиев.
"Заедно с бежанците проникват много хора, ангажирани било с терористични организации, било с паравоенни организации, било бивши военни. И когато се пропуска мигрантите да преминават безпрепятствено през територията на страната, се пропускат и такива хора. Къде се намират те, с какво се занимават не може да се установи и се създават предпоставки да се случи тероричстичен акт и у нас", предупреди Демерджиев.