15 Ноември 2024петък01:51 ч.

140 години анимация, или по следите на рисуваните филмчета

Магията на изкуството, превърнало се в предвестник на киното, завладява хората по цял свят независимо от възрастта им

/ брой: 211

автор:Альона Нейкова

visibility 5530

Международен ден на анимацията се отбелязва на 28 октомври. Празникът е учреден през 2002 г., а датата на честванията е избрана неслучайно. Именно на този ден през 1892 г. френският художник и изобретател Емил Рейно демонстрира на почтената парижка публика, препълнила "Кабинета на фантастиката" в музея "Гревен", "светещи пантомими" - движещи се изображения, възпроизведени на екрана. По-педантичните хроникьори обръщат внимание и на по-ранна, документално потвърдена дата на зараждането на анимацията. Във Франция се смята, че това изкуство е създадено на 30 август 1877 г. Именно на този ден Емил Рейно патентова изобретението праксиноскоп. Само месец по-рано (на 20 юли) устройството, сътворено от френския художник, както и научният доклад, посветен на разработката, са представени пред членовете на Френската академия. Любопитно е, че първият апарат е направен от празна кутия от бисквити и огледален барабан, благодарение на който се създава илюзията, че картинките от прозрачната лента се движат...

За първите анимационни филми се смятат рисуваните пантомими, някои от които се "прожектират" в продължение на цели 15 минути. Според експерти обаче за създаването на 10-секунден клип с подобни изображения са нужни поне три дни упорита работа.
Най-напред трябва да се разработи интересен сюжет, да се набележи необходимият брой сцени, да се уточнят всички места, на които се случва действието, да се направи качествено оформление, да се подготвят декорациите, да се обмисли характерът на героите... За заснемането само на една секунда анимация се правят 24 кадъра (а човешкото око не може да различи смяната на толкова много фази наведнъж). Всички образи трябва да се озвучат, да се вземат предвид и страничните шумове (като на минаващ автомобил, например, или на вятъра, брулещ дървета). След монтажа, който е изключително отговорна дейност, анимацията има шанс да бъде видяна от първия си зрител...
Съществува версия, че инициативата за създаването на съветската анимация като индустрия принадлежи лично на Сталин. По заръка на генералисимуса през 1936 г. се появява "Союздетмультфильм". По-късно втората сричка "изпада" от името на киностудиото: вероятно някой от ръководството успява да разбере, че анимацията се гледа не само от деца, но и от възрастни. Само година след основаването на творческото обединение започва производството на цветни филми - знак за доброто финансиране и изключителното внимание от страна на държавата. Съветските аниматори не само упорито и вдъхновено прилагат нови технологии, за да "стигнат и изпреварят "Дисни", но и създават истински шедьоври. За малко повече от 80 години студиото, което работи и днес, произвежда над 1500 филма в различни жанрове и техники, като доста от тях стават част от "Златния фонд" на световната анимационна класика и получават близо 400 международни награди и фестивални отличия.
За първи път сивият котарак Том започва да гони мишока Джери през 1941 г. Малцина обаче знаят, че в началото мисията на известните и днес персонажи е много сериозна: повдигането на бойния дух на американските войници по време на Втората световна. Сюжетът на стотиците серии на анимацията всъщност е доста семпъл - глуповатият, но деен Томас Джеймс Джаспър (както е пълното име на котарака) вече 76 години се опитва да хване хитрия Джералд Маус, но мишокът винаги успява да се измъкне, макар че понякога героите се обединяват, за да се противопоставят на някой общ враг. Въпреки наглед елементарната история, не бива да се пренебрегва фактът, че първите епизоди, създадени от Уилям Хана и Джоузеф Барбера, не просто са забелязани от критици и експерти, но и печелят седем "Оскар"-а.
През 50-те години на миналия век анимацията бележи страхотен подем. Американците и сега се гордеят с тогавашната "Пепеляшка" и "Питър Пан", а съветските другари им отговарят със "Спящата красавица" и "Снежната кралица". Именно тези филми вдъхновяват класика на японското аниме Хаяо Миядзаки. Творбите му се отличават с уникален стил и му носят световна известност. Сред повтарящите се теми в анимациите на Миядзаки е грижата за природата. Изразявайки феминизма на режисьора, главните му герои обикновено са силни независими млади жени, а отрицателните образи са двусмислени характери със скрити добри качества. Успехът на японеца в анимационното кино е толкова голям, че го сравняват с Уолт Дисни. През 2006-а сп. "Тайм" обявява Миядзаки за един от най-влиятелните азиатци през последните 60 години.
Трудът на аниматорите на Запад е много добре платен - поне 10 пъти повече, отколкото в други страни. Неслучайно изтъкнати български творци не само предпочитат да работят за чужди компании, но и печелят безброй награди. Независимо че "Сляпата Вайша" на Теодор Ушев (който живее и твори в Канада) се размина на косъм с "Оскар" за най-добър късометражен анимационен филм, 8-минутната творба на българина засега е най-успешната в жанра, номинирана за толкова престижно отличие.
В САЩ една минута анимация струва $150 хил. Бюджетът на четвъртата част на "Шрек" е $160 млн., стойността на компютърно създадения "УОЛ-И" е $180 млн., без в тази сума да са включени разходите по маркетинга, а "Рапунцел" се финансира с $260 млн. За сравнение: държавното подпомагане на филмовата индустрия за 2017 г. в България е в размер на 13 200 000 лв.

Факти отвъд мечтите

Съществуват немалко любопитни, но напълно реални факти, свързани с анимацията, които понякога надхвърлят дори и най-смелите мечти и представи за това изкуство:
* 264-тият Папа Римски - Йоан Павел II, препоръчва на вярващите да гледат повече рисувани филмчета, защото е убеден, че в тях се проповядват истински ценности и добродетели.
* Градският съвет на Глазгоу, Шотландия, през 2007 г. включва известния анимационен герой Скрудж Макдак в списъка с почетните граждани.
* През 80-те години на ХХ век във Финландия забраняват по телевизията да са излъчва "Ну, погоди". Властите на страната решават да лишат населението от прожекциите на известната съветска анимация заради "прекалената жестокост на главните герои".
* Анимацията се използва за реклама още през 1897 г.: специално филмче популяризира прах, от който се прави крем.
* "Играта на играчките" излиза на екрана през 1995 г. и е първият пълнометражен анимационен филм, създаден изцяло с компютри.
* Най-дълго просъществувалият американски анимационен ситком е "Семейство Симпсън". Създаден е през 1989 г. и още се снима! През 1998 г. сп. "Тайм" го определя като най-добрия телевизионен сериал на ХХ век, а "TV Guide" (2002) го класира сред 10-те най-велики предавания на всички времена.



"Ну, погоди" е известен в цял свят


Най-дълго просъществувалият ситком е "Семейство Симпсън"


Наричат Хаяо Миядзаки "японският Дисни"


Успехът на "Сляпата Вайша" засега е ненадминат


"Том и Джери" има 7 "Оскар"-а


"Рапунцел" е най-скъпата анимация

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ