17 Ноември 2024неделя00:55 ч.

Дори и на открити туристически места маските са задължителни

Репортаж

Берлин под похлупака на КОВИД-19

Дълго строителство и скъпи строежи не са подминали и нацията, известна със стриктността си

/ брой: 133

автор:Павлета Давидова

visibility 1049

Ваксинирана и въоръжена с новия европейски сертификат, летя към Берлин още преди новите документи официално да са влезли в сила. До финалната дестинация не ми поискаха QR кода, но някои от спътниците ми бяха проверени за наличие на КОВИД-тест или сертификат за ваксинация. По-късно обаче документът си свърши работата без проблеми. Австрийските, а и немските, авиолинии са изключително стриктни за маските - нямате шанс да минете с платнена или такава с филтър, важат единствено модели FFP2 или KN95. И не си и помисляйте да я свалите под брадичката - и персонал, и пътници следят за спазването на правилата, а глобата дебне...

Попадаме в Берлин малко след като са разпуснали мерките - до неотдавна почти всичко е било затворено. Макар сега да е по-хлабаво, няма как да не оцениш колко свободно я караме в България. Като за начало вече споменатият тип маски са задължителни за затворени обществени места, в магазините, в транспорта и дори в такситата. За фризьорски и козметични услуги също се изисква 

негативен тест

и FFP2 маска. Ако мислите, че германците носят маски само на закрито, лъжете се - на основни булеварди и при забележителности, които привличат голям туристически поток, предпазните средства отново са задължителни.

На някои улици са щамповани предупреждения на английски, немски, турски и арабски, които напомнят за носенето на предпазни средства. На фона на цялата тази стриктност и предупреждения обаче спокойно може да си купиш сладолед от павилион на улицата, в който продавачът работи без маска и ръкавици, ако ще и да е зад стъкло. Небезизвестният площад "Александърплац" е блъсканица от хора, повечето без маски, регистрирахме дори и края на гей парад. Навалица има основно за някои от големите магазини, далеч по-малко са хората пред Световния часовник, който показва времето в 148 града по света. Няма как да пропуснете и останките от среднощни гуляи по паркчета и площадчета - заведенията работят до 22 часа.

 

 

В Берлинската катедрала няма да минете с платнена маска, а само с FFP2. И в нея, както и на много други места, предпочитат плащане с карта. Всъщност, това е единственият начин да влезете. Като част от мерките туристите нямат възможност да се насладят на прекрасната панорамна гледка от купола ѝ, тъй като забраната за посещение ги лишава от възможността да се изкачат по 270-те ѝ стъпала. Още нещо важно - 

Големият брат те гледа

постоянно! Защото навсякъде искат да се обозначиш. На всяка туристическа забележителност с вход, на корабчетата по реката, дори в кафета и магазини събират данни от посетителите. Ако не сте си свалили специалното приложение LUCA, поне един от групата трябва да попълни бланка с адрес и телефон за контакт. В приложението пък се качва последният тест или сертификатът за ваксинация - мерки, свързани с КОВИД-19. Влизайки в повечето големи магазини, сканирате QR кода и едва тогава продължавате, масово има и ограничение за времето, което може да прекарате край щандовете. Ситуацията е подобна и в заведенията - с тези на открито няма проблем, но има вероятност да ви откажат да посетите тоалетната, ако PCR тестът ви е по-стар от 24 часа. (За да летите със самолет, тестът важи цели 72 часа).

Трафикът по улиците на Берлин все още не се е възстановил. Туристите също не са толкова много, а на прословутия пропускателен пункт Чекпойнт Чарли вече няма актьори-войници и е лесно да се уредиш със снимка, без да чакаш опашки, даже може да го подминеш, зяпайки витрините наоколо.

Задължително си вземете корабче за разходка по Шпрее. Ако случите на забавен гид като нашия, може да научите, че и германците имат същите проблеми като нас. Наричат парламента "Къщата на маймуните". Специалната сграда, построена за пресконференции на властта, е 

"Къщата на приказките"

И ако мислите, че само Бойко Борисов строи безкрай и за много пари, грешите - берлинчани се ядосват на един от мостовете над реката. Не знаех, че една отходна тръба струва толкова много, гневи се гидът ни, показвайки ни грозното съвременно "чудо" от тръби за 17 милиона евро. Архитектът се оказва автор и на прословутото ново летище, чието строителство е отнело близо 20 години. Гидът не споменава име, но германците на корабчето кимат, досещайки се за кого става въпрос. За да е още по-ясен паралелът, в Берлин има детска градина, струваща 7 милиона евро, при чието откриване били записани точно... 7 деца. Имало обаче 30 души персонал.

Ако искате да видите столицата без ремонтни и строителни дейности, трябвало е да я посетите преди 1930 г., казват къде на шега, къде сериозно берлинчани. В парковете наоколо няма да видите дърво по-старо от 70 години, уточняват местните. Причината е в глада и студа след Втората световна война - берлинчани изсекли растителността, за да се топлят. Не е за пропускане центърът "Топография на терора", разположен над останките от централата на Гестапо. Сега там има 100-тина метра от прословутата Стена, разделяла Берлин на Източен и Западен. От вътрешната страна има открита галерия, която подробно разказва за драматичните събития между 1933 и 1945 г. 

Отделете си повече време за Острова на музеите - има какво да се види - от бюста на Нефертити до далеч по-скорошни исторически личности и истории.

Бранденбургската врата е впечатляваща и през деня, и през нощта. А историите за местоположенията на някои от посолствата в Берлин определено си струват. И не пропускайте булеварда със звучното име "Под липите", особено докато те цъфтят - разхождате се, гледате забележителности, ухае приятно... Чак забравяш КОВИД-19 и всички останали модерни драми. И задължително пийте една бира, хапнете вурстчета, шницел или джоланче, помага за преглъщането на противоепидемичните мерки.

 

 

 

Снимки АВТОРКАТА


Трабантът е на почит в Берлин, има специален музей и различни изложби


На Чекпойнт Чарли всичко е спокойно, буквално


Ограниченията за брой посетители и престой, както и изискването за документ, не намаляват опашките пред някои магазини 



В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ