18 Октомври 2024петък14:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петър Витанов пред БНТ: България няма план как ще изразходва парите от Европа

автор:Дума

visibility 1332

Правителството не успява да защити националните интереси в Съвета на ЕС, твърди ръководителят на българските социалисти в Европейския парламент   

„Големият въпрос са средствата, които идват от Европейския съюз и по какъв начин ние ще ги усвояваме. Имаме ли стратегия, направили ли сме оценка на щетите? Имаме ли готовност да се възползваме от този огромен прозорец, който се отваря с фонда Next Generation и с Многогодишната финансова рамка? Моят отговор е: по-скоро не“, това заяви вчера евродепутатът Петър Витанов в предаването „Още от деня“ по БНТ1.

Според него основен проблем за България е липсата на дългосрочна стратегия и разработен национален план. „Нямаме и регионален план,  дори не знаем кои ще са регионите. Бойко Борисов казва на Съвет, че не иска регионите да са Перник, Стара Загора и Кюстендил - искаме нови региони. А парите се получават под условие - трябва да имаме план, който да съответства на препоръките от Европейския семестър, на оценката, от една страна и на приоритетите на Европейската комисия, от друга. Не виждам кога ще съумеем да го изготвим, да кандидатстваме и евентуално да вземем средства. Проблемът е, че няма визия“, категоричен е Витанов.

В диалог с Андрей Новаков от ГЕРБ той изрази възмущение от неспособността  на правителство да защитава българските интереси в Съвета на ЕС и даде за пример ситуацията с природния газ и Фонда за справедлив преход, по който се очаква България да получи близо три милиарда евро. Предложението на Витанов газът да бъде финансиран като преходен енергиен източник беше прието в Комисията по транспорт миналата седмица, в Съвета на ЕС обаче не намери достатъчно привърженици. „Миналата седмица във Великобритания затвори последната електроцентрала на въглища. Пред ТЕЦ „Марица Изток“ има два пътя – или да затвори, или да мине на газ – каза Витанов - изключително важно е да вземем европейски пари, за да си финансираме централите. Но в Съвета нашето правителство не успя да защити този интерес, въпреки че имаше осем държави-приятели на природния газ. Очевидно няма гъвкавост, не се предлагат необходимите компромиси, които да обединят различните позиции, както ние го направихме в Европейския парламент“.

Като пример за неефективна политика евродепутатът изтъкна и липсата на ясен план по финансовия инструмент SURE, чиято цел е да бъде подпомогната европейската заетост. Общият бюджет е 100 милиарда евро, а финансовата помощ ще се отпуска под формата на заеми. Определени са квоти за участие по държави, с които да се гарантира поетия от ЕС риск. България ще трябва да плати около 100 милиона. За усвояването на средствата впоследствие обаче квоти няма. „В Гърция се ратифицира цял закон с пакет от мерки, които да бъдат финансирани по тази европейска програма. В България миналата седмица поискахме актуализация на бюджета, просто за да дадем тези пари, без да се знае как ние бихме могли да се възползваме от отварящите се пазари. Накрая може да се окаже така, че България дава едни пари, за да се финансират германските програми за заетост, защото ние нямаме готовност да се възползваме“. 

По темата за приоритетните направления при усвояването на средствата, които се очаква да получим от ЕС, Витанов изтъкна реиндустриализацията, биоземеделието и иновациите. За да бъдем конкурентноспособни обаче тези средства трябва да се разходват ефективно. Витанов е убеден, че към момента това не се случва - България все още е най-бедната страна в Европейския съюз и държи последно място по всички показатели за развитие.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ