Укротяване на опърничавите
/ брой: 44
Полицията е използвала "пропорционална физическа сила" при разгонването на младежката демонстрация. Това обясни началникът на полицията във Валенсия, уточнявайки, че "силната агресия изисква пропорционален отговор". Така и не се разбра в какво точно се е изразила агресията на испанските младежи, местните медии обаче показаха ужасяващи кадри с окървавени деца, влачени от полицаи.
Имало ли е обаче агресия от страна на младежите? Възможно е. Нека да си спомним как само преди няма и десетина дни гръцки анархисти превърнаха Атина буквално в руини. Емоциите често надделяват над разума, особено когато човек е гладен, мизерията е лош съветник.
Всъщност тийнейджърите излязоха да протестират срещу бездействието и неспособността на властта да се справи с кризата, безработицата и липсата на всякаква перспектива за младите хора. Общоизвестен факт е, че икономическата криза, която остави всеки пети испанец без работа, удари най-силно младежите в Испания. Безработицата сред младите в тази страна достигна ужасяващата цифра от 48 процента. А Валенсия е един от най-проблемите региони на Испания. Местните власти обявиха сериозни съкращения на бюджета за здравеопазването, сигурността и образованието. Именно това ядоса децата в региона.
Да отговориш обаче на младежите с кървави репресии - това говори не за европейска демокрация, а за безсилието на властта. Съвсем не е случайно, че полицията в Испания започна да се държи толкова арогантно срещу мирни протести. А и това съвсем не е испански патент - случаи на брутално разгонване на демонстранти има и отвъд океана. Управляващите този свят все по-ясно показват, че не са в състояние да се справят с предизвикателствата на ХХI век. И все по-очевидно е, че е необходима цялостна промяна на политическия модел. Сегашният обслужва най-вече големите корпоративни и финансови интереси. Държавните бюджети отиват предимно към тях за сметка на обществените интереси и права. Кого удрят първо т. нар. реформи, уж опитващи се да измъкнат затъналите държави от кризата? Пенсиите, заплатите (но не на банкерите), здравеопазването и образованието. В същото време постоянно четем за раздадени тлъсти бонуси на финансисти или високопоставени чиновници. Е, как да не изригнат младежите, оставени да студуват в студените класни стаи, защото парното им е спряно, за да се спестят пари?! Ясно е, че реформа наистина е необходима. И тя не е в орязването на пенсиите или парите за образование. Необходимо е политиците да променят начина си на действие. Необходима е смяна на политическия модел на света. И е време да забравим, че полицията е репресивен орган - това е от миналите векове.