16 Ноември 2024събота19:03 ч.

Няколко думи

Същите бандити

/ брой: 96

автор:Ина Михайлова

visibility 4022

Упорита и нахална се оказа корупцията в България. Приеха ни по милост в Европейския съюз, търпят ни, а ние се влачим на опашката по всички показатели като правосъдие и вътрешен ред, върховенство на закона, бедност, неграмотност, доверие в институциите, свобода на медиите... Цели 13 години ни наблюдаваха, сочеха с пръст и критикуваха, но пустата корупция устоя. Аха да падне наблюдението (поне така се кълняха от ГЕРБ миналата година, всичко били договорили с Юнкер) от Брюксел, обаче дойде Урсула фон дер Лайен... И изненада! Мониторингът (това прекрасно брюкселско говорене!) продължава. Ами сега?

Какво ще прави правосъдният министър Данаил Кирилов? Ще подава ли оставка, както се зарече? Ще целува ли ръка или ще се наведе още повече? Пред кого обаче...

И кой сега е виновен? Матрялът. Гадовете. Тулупите. Мисирките.

Хич не му е лесно на Барба Ганьос тези дни. Божков му създава проблеми, Влади Горанов му играе на контра, Кирил Ананиев се плете като пате в кълчища, Екатерина Захариева не знае на кой свят е, Николина Ангелкова чака туристи, а то и коронавирусът не ни харесва като държава. Сега на Бойко Борисов му е само до Данаил Кирилов.

Обаче. Като погледне човек назад, ще види, че голяма част от недомислията на ГЕРБ в законодателството в последните има-няма шест години са свързани с лицето Данаил Кирилов - било то като шеф на правната комисия в парламента, било то като правосъден министър. Под негово ръководство бяха приети и многократно променяни ключови закони, в това число Изборният кодекс, Законът за банковата несъстоятелност, Законът за съдебната власт, НПК. Нарекоха го виртуоз на лобисткото законодателство. Антикорупционното му творение бе определено като "бухалка" за неудобните във властта. А виртуозните му изпълнения около избора на Иван Гешев за главен прокурор или предложените "хрумки" за тримата големи в съдебната власт накараха мнозина да се запитат има ли сиво вещество в главата на джуркащия с бял хакер ренегат.

Сега какво следва? Да ни обяснят, че преводът е неточен. Че не са искали да кажат това, което са казали. Да размахат пръст. Да посочат виновните тулупи и мисирки.

Госпожо Захариева, благодарим за статуса във фейсбук, с който ни обяснявате новината евродокладно. Дали ще му викате семестър, механизъм, мониторинг или кой знае как още, наблюдението остава. Европейската комисия продължава да наблюдава съдебната реформа и борбата с корупцията в България. Описано е при това пределно ясно защо. Поне веднъж си посипете главата с пепел и признайте - нищо не свършихме срещу корупцията по високите етажи на властта.

След десет години ГЕРБ резултатите са видни: Еврозона - не, Шенген - не, свобода на словото - бетонирано 111-о място, отпадане на механизма за наблюдение - не. Последното "не" какво означава? Никакъв напредък в правораздаване, борба с корупцията и прането на пари. Иначе казано: същите бандити сте си.

Чао, Барни Ръбъл!

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ