Законите на братя Ружеви за релацията "криза - народ"
/ брой: 67
Като четем световната статистика, оставаме с впечатлението, че понятието "криза" вече целенасочено се използва, за да бъдат заглавичквани все по-обедняващите, че техният хал е обективен процес от ранга на физичните закони.
Да вземем САЩ, източник и вдъхновител на световната обективна и неизбежна криза. Научаваме, че през 2010 г. домакинствата с активи над 1 млн. щ.д. са се увеличили с 8% спрямо предходната година и вече са станали над 8 милиона. Същото нарастване го има при домакинствата с активи както с над 5 млн. щ.д., така и с над половин милион. Изобщо в тази категория на пъшкащи под товара на кризата са 23 милиона домакинства (данни от www.profit.bg). Лесно могат да се намерят данни за американците, които главоломно обедняват.
Нека припомним и две числа от България. По данни на НАП през 2008 г. 87 души са били с декларирани доходи над един милион лева, а през 2010-а - 1673 лица. Криза. Ще добавим само, че всеки пети у нас живее с по пет лева на ден.
Физиката отдавна смята въпроса "Това тяло движи ли се?" за некоректен. Зависи от отправната точка. Въпросът "Има ли криза?" също е некоректен. Ето защо, след задълбочено умуване върху философията на съвременната криза, ние формулирахме няколко закона, които считаме, че трябва да попаднат в златните съкровищници на мъдростта по света.
Закони на братя Ружеви:
1. Колкото е по-прост народът, толкова обективността на кризата е научно по-обоснована.
2. Народът е толкова по-прост, колкото по-често му набиваш в главата, че нещата могат да бъдат само такива, каквито са.
3. Отговорен е този политик, който убедително внушава на народа, че живее зле, защото няма как.
4. Нещата си остават винаги такива, каквито са, когато народът става по-прост.
5. След като паднеш от власт, разбираш, че народът не е толкова прост.
Шансът да увеличаваш простотията се крие в изкуството да криеш фактите от реалния живот, съответно - да блокираш възможността за техния анализ. Вместо факти, анализи и изводи - изкуството да пробутваш емоции, физиономии, стойки, ругатни и заклинания.
Пример. Колко българи знаят следния факт: в Босна и Херцеговина средната заплата е с 20% по-висока от българската, като БВП на глава от населението там е с 60% по-нисък от българския?
Сложно, сложно. Заместваме сложните неща с прости - "Тройна коалиция, световна криза, Либия, подла опозиция, мръсни агенти с флашки" и нещата си идват по местата. С други думи - законите действат с пълна сила.
Стара легенда е, че в китайския език йероглифът за криза означавал нова възможност. Осмислете нашите закони и ще видите какви невероятни интелектуални хоризонти ще се разкрият пред вас.