16 Ноември 2024събота12:09 ч.

СТЕФАН ПРОКОПИЕВ: Семейството е най-големият ми вдъхновител

Изложба на младия художник, чиито картини покоряват европейска публика, може да се разгледа в София

/ брой: 21

автор:Надежда Ушева

visibility 4090

СТЕФАН ПРОКОПИЕВ е роден в София. Завършил е специалността графичен дизайн в Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в столицата. После учи пет години в Частната школа по живопис на художника Михаил Камберов - носител на титлата "Доктор хонорис кауза". Голяма част от платната му вече са собственост на български и чуждестранни колекционери. Първите му самостоятелни изложби са през 2013 и 2014 г. в  музея "Борис Христов" в София. Младият художник отново гостува на столичната галерия "Икар" до 15 февруари с изложбата "Необятното", част от картините му са представени в най-голямото арт изложение в Европа в Лондон. 

- Какъв е поводът за тази изложба под наслов "Необятното", какво ще видят ценителите?

- В галерия "Икар" съм по покана на собственика на галерията, където и преди съм гостувал. Чрез "Необятното" искам да покажа друг поглед към изкуството, свързан не само със Земята, а и с цялата Вселена - с Космоса... Опитвам се да въведа друг стил. Идеите и сюжетите  идват от въображението ми и книгите, които съм прочел. Показвам 34 творби, които може да се разгледат до 15 февруари, когато е рожденият ми ден. Картините са рисувани специално за тази изложба в продължение на година.

- Откога рисувате?

- Започнал съм още на 2 години и половина... Това ми е осмата самостоятелна изложба и днес продължавам да изучавам тайните на живописта, благодарение на моя учител Михаил Камберов, на когото съм изключително признателен.

- Какви други теми ви вълнуват като художник, освен Космоса и необятността?

- Сюжетите на картините ми са традиционни,  предимно пейзажи, но се стремя да ги представя по нетрадиционен начин, чрез моето виждане за красотата в света. Вълнуват ме предимно българските пейзажи, сред които старите къщи - в Рибарица, Кюстендил... Обичам и пейзажи от цял свят - Южна Америка, Индонезия, Малайзия, Тибет, Иран...  

- Основно с рисуване ли се занимавате?

- Изобразителното изкуство ми е професията и това е нещото, което мога и най обичам да правя. 

- Коя е любимата ви техника?

- Маслени бои, нанасяни с шпакла върху платно, ми позволява да експериментирам и да съчетавам цветовете според моето вътрешно усещане за хармония и баланс. Избирам ярки и силни цветове, които комбинирам в зависимост от  настроението.

- Имате ли почитатели? Какво ви казват хората по време на изложба?

- При мен в основата не са продажбите и комерсиалното изкуство, рисувам преди всичко за почитателите, за личностна изява и за себе си. Различните хора харесват различни неща, някои имат и забележки, но това е нормално, като цяло е добро мнението за мен.

- Как се раждат творбите ви - спонтанно или ги планирате? Какво ви вдъхновява?

- По-скоро се появяват спонтанно, малко време почивам в годината - например от 12 месеца 11 работя. Не определям ден и час за рисуване, но когато дойде вдъхновението, гледам максимално да го използвам, независимо кога - сутрин, късно вечерта... Аз съм женен, имам хубаво семейство и това е основният ми вдъхновител! Зарежда ме вярата, религията също ми помага да рисувам, и България. Харесвам нашата страна и искам тук да се развивам. 

- Не сте ли мислили да ходите на друго място да работите?

- Не. Обичам да посещавам непознати места като Рим, Истанбул, Гърция... но после да се връщам. Още не съм започнал да ги рисувам, обаче в бъдещи изложби ще има и оттам картини. Разполагам с добър снимков материал.

- Семейството подкрепя ли ви в художествените начинания?

- Получавам изцяло пълна подкрепа от семейството си както от жена ми, така и от родителите ми.

- От кого сте наследили таланта?

- От Бога. Дядо по линия на майка рисуваше много добре, той почина преди 15 години. Вуйчо ми също е човек на изкуството, бил е график - много чуждестранни пейзажи е рисувал.

      

Галерия "Икар" с нова покана за участие в най-престижното арт изложение в Европа, готви се за 20-годишен юбилей

"Икар" е първата българска галерия, която бе поканена и участва в най-голямото арт изложение "Паралакс" в Лондон от 19 до 21 октомври 2018 г. Досега по сведения на Министерството на културата  не е канена частна българска галерия, каза за ДУМА собственичката на арт салон "Икар" Анелия Борисова. Тя се представи с младия художник Стефан Прокопиев, чиято изложба отбеляза голям успех. Стилът, който той използва, има елементи на импресионизъм и предизвика възторга на посетителите, които за два дни бяха над 10 хиляди. За съжаление въпреки отправените покани към БКИ в Лондон и Българския бизнес клуб, създаден през 2017 г., нямаше техни представители на събитието. Тези две институции по никакъв начин не популяризираха участието на български талант в най-голямото арт изложение в Европа, на което присъстваха над 300 изложители от цял свят. 

Българското съвременно изкуство е на ниво и абсолютно отговаря на стандарта, който се изисква от арт средите и организаторите. Галерия "Икар" получи, веднага след завръщането си от Лондон, втора покана за участие в изложението, което се провежда от 20 до 22 февруари, но поради липсата на финансов ресурс "Икар" няма да може да замине, обясни Борисова. Галерията обаче продължава да търси съдействие и очаква да срещне разбиране, за да може да се намерят средства за участието й на изложението през октомври (необходими са около 10 хил. лв).

Идеята е да представи експозиция с повече автори, която да бъде показана по най-добрия начин. Съвременното българско изкуство не е познато и не е достъпно на големия европейски арт пазар! Държавата не се интересува и не помага на частните галерии, въпреки че останаха малко дългогодишни у нас. Пълна пасивност и  незаинтересованост!, възмущава се Борисова. 

Галерия "Икар", която се помещава на ул. "Бачо Киро" 26-30 (Бизнес център "Платинум"), е открита през 1999 г. в София. През нейното  пространство са преминали едни от най-добрите ни съвременни художници като Георги Божилов-Слона, Свилен Блажев, Светлин Русев, Милко Божков. Галерията се гордее с над 300 самостоятелни изложби. "Икар" сътрудничи и с чуждестранни салони като галерия "Niche" от Япония, с автори от Сърбия и Черна гора, Италия, Южна Корея. Повечето от експозициите се превръщат в събития като изложбата на Стефано Бенацо (бивш посланик на Италия у нас), съвместно с Армандо Арпая, чиято изложба "А зад прозорците и вратите" още се помни.  

В края на 2019 г. "Икар" ще отбележи своя 20-годишен юбилей и по този повод галеристката планира да направи голямо културно събитие, което да бъде отразено и да има въздействие върху купувачите. Изложбата ще бъде от двама автори, които засега остават в тайна. Галерията смята да даде награда - пластика "Икар", на един от младите автори, които през т.г. са излагали тук. Ще издаде и каталог "20 години галерийна дейност" за изложбите и авторите, които са били представени. 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ