БСП:
Само 7 от 79 професионални гимназии преминали към общините
Бившият министър на образованието и науката Анелия Клисарова заяви, че образованието е ударило дъното и е създадена армия от неграмотни
/ брой: 189
От 79 професионални гимназии само 7 са преминали към общини, съобщи депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Светла Бъчварова. Тя припомни, че в преходните и заключителни разпоредби на новия Закон за предучилищното и училищното образование в последния момент е било записано, че всички професионални гимназии трябва да преминат към общините. Досега 79 от тях бяха в системата на Министерството на земеделието и храните, но законът влезе в сила от 1 август, а до момента де факто 72 училища не са преминали във владение на общините и не е ясно какво се случва с тях, алармира Бъчварова. "Това пренебрегване и неглижирането на професионалното образование, особено в земеделието, което уж се води като един от приоритетните сектори, показва, че на теория и на документи много добре го докарваме, но когато трябва да реализираме стратегиите, на практика се сблъскваме с недомислени решения като тази промяна", категорична бе тя. По думите й това са училища, в които е необходимо финансиране не само чрез делегирани бюджети, но и материална база, която е изключително голяма, преподаватели, които трябва да са подготвени, общежития и условия, за да могат ученици с по-нисък социален статус от регионите, в които се намират тези училища, да ги завършат. Бъчварова призова Министерството на образованието да обърне специално внимание на професионалните гимназии, за да бъдат запазени, а не след време да говорим, че нямаме квалифицирани кадри в земеделския сектор.
Бившият министър на образованието и науката Анелия Клисарова заяви, че образованието е ударило дъното и в България вече е създадена армия от неграмотни. Клисарова изнесе и стряскащи според нея числа. 4550 деца в момента още не са записани в първи клас. По думите й проблемът с отпадащите ученици става още по-тежък след основното образование. "Всяко пето дете не записва V клас или от 100 деца 22 не отиват на училище", обяви тя. По думите й също толкова не постъпват и в гимназия, а завършват образованието си в осми клас. Според новия закон те ще учат дори с една година по-малко, защото основното образование става до седми клас. "Тази година на училище ще бъдат 11 257 ученици по-малко и то, защото не са се записали", каза проф. Клисарова. Тя подчерта, че това не се дължи на демографската криза. Клисарова направи сравнение с данни отпреди 20 години, когато само 2 или 3 от 100 деца не са продължавали образование в основното и не повече от 6 деца - в средното образование. "Тези неграмотни хора нямат перспектива. Каква професия им даваме, каква икономика развиваме?", попита тя. Според нея между 40-45% от децата са функционално неграмотни. "За мен неграмотността достига такива размери, че застрашава националната сигурност", обяви Клисарова.
МОН да мине през стрес тест
Министерството на образованието и науката трябва да бъде поставено на стрес тест като банките, заяви депутатът Светла Бъчварова. По думите й Кунева не се справя с това, за което й е поверено министерството, и не разбира проблемите на образованието и науката. По повод скандалната обществена поръчка за 2 млн. лв. за реклама на успехите на българското образование чрез запалки и чистачки за коли от БСП обявиха, че такава поръчка е нямало как да случи без знанието на министъра.
Бъчварова коментира и проблемите във Фонд "Научни изследвания", който по думите й въобще не работи. Причината е, че "отново пишем правила, отново ще избираме и селектираме научни ръководители, а през това време говорим, че иновациите в България ги няма, но тях ги няма, защото няма научни изследвания". Тя алармира отново, че средната заплата в БАН варира около 600 лева, и допълни, че се притеснява и за развитието на новата оперативна програма на МОН.