В Благоевград
Разпилени паметници на соца
Напоследък се откриват нови монументи, свързани с партизанската борба
/ брой: 49
След повече от 20 години преход се знае какво стана с тогавашните ръководители или техните наследници. Но мнозина се питат какво стана с паметниците от времето на социализма, припомняйки си печалното взривяване на мавзолея на Георги Димитров, който бе доведен до състояние на безплатен градски писоар.
Съгласно нормативната уредба кметовете на общини отговарят за състоянието на паметниците на културата, а в тях несъмнено влизат и паметниците от времето на социализма. Според експерта в Регионалния исторически музей - Благоевград, Илия Николов, в момента липсва адекватна позиция по този въпрос. Подобни паметници основно могат да се разделят на няколко вида - лобни места; бюст-паметници и тип "Братска могила".
Илия Николов работи като реставратор в благоевградския музей
Братската могила в Благоевград се намира над Ловния дом край града и е доста занемарена. Но въпреки това функционира. Паметникът представлява монумент на жена с вързани ръце и качена на пиедестал. Лобните места се намират пред паметника на Гоце Делчев в областния град, пред Младежкия дом и пред театъра.
За съжаление огромна част от бюст- паметниците в Благоевград са обезглавени в буквалния смисъл. Те се съхраняват във фондовете на Регионалния исторически музей в града. Никола Калъпчиев, Станой Крекмански, Григор Николов, Владимир Поптомов и десетки партизански другари са намерили своя вечен покой в мазето на музея.
Много бюст-паметници се съхраняват във фондовете на РИМ - Благоевград
За чест и радост на благоевградчани бюстът на патрона на Благоевград Димитър Благоев е здрав и непокътнат. Преди години имаше идея да се промени името на града, но тя не бе възприета от местната общественост и засега заглъхна.
За щастие паметникът на Димитър Благоев е непокътнат
Снимки: Авторът и Личен архив
През последните години се появи нова мода в тази насока - да се откриват паметници на герои от партизанското движение. Подобен паметник се появи в благоевградското село Лисия и всяка година съратници на загиналите в тази борба се събират, за да отдадат почит към тяхната памет.