16 Ноември 2024събота15:46 ч.

Проф. Пламен Киров:

Обществото трябваше да знае целите за конституционните промени

Сглобката бърза с избора на нови двама конституционни съдии, за които сега са нужни само техните гласове, заяви юристът

/ брой: 242

автор:Дума

visibility 770

"Обществото трябваше да знае какви да целите за конституционните промени, а не само да има професионален дебат. Ако НС и управляващите искаха да добавят легитимност към действията си, то тогава не трябваше да се бърза, а трябваше всичко да мине внимателно, с широко обсъждане и обществото да знае какви са целите и средствата за постигане на конституционната ревизия. Сега около 10% от гражданите са чули какво ще се пипа в Конституцията". Това заяви вчера професорът по конституционно право проф. Пламен Киров в радиоинтервю. Той изрази дълбоко съмнение, че след измененията ще настъпи всеобща идеална справедливост и след влизането им в сила ще се събудим в един нов свят, безпроблемен и справедлив.
Явно ще се бърза до Коледа конституционните промени да станат факт, пък после ще му мислим, поясни той. Според него бързането е необяснимо, но е обяснимо желанието да бъде изменена Конституцията.
"Темата за националния празник беше за да се насочи вниманието, да се отприщят едни словоизлияния и емоции, за да остане същинската промяна – тази за съдебната власт, малко в сянка и там малко по-спокойно да може да се работи. Оказа се, че за 30 години прокуратурата и по-специално главните прокурори, показаха как не трябва да се осъществяват правомощията на главния прокурор. Изключение прави само проф. Борис Велчев. През останалите мандати функциите на главния прокурор бяха упражнявани по безобразен начин. Това рефлектира и върху дейността на цялата прокурорска система и това в крайна сметка даде една негативна оценка на честния труд на стотици прокурори, които си вършеха работата и продължават да си я вършат", коментира проф. Киров.
По думите му има опасност с промените да се отиде в крайност и фигурата на главния прокурор да се превърне в главен секретар, а прокуратурата да стане просто подчинена на политиците институция. Когато твърде дълго махалото е било отклонено в едната крайна посока, естествено когато то бъде освободено, то отива в обратната посока, отново в крайна точка, смята проф. Киров.
Откритата процедурата за избор на нови двама конституционни съдии проф- Криво обясни, че сега е моментът, в който трябва да попълнят състава, при това с обикновено мнозинство от НС, защото ако влязат в сила конституционните промени, конституционните съдии ще трябва да бъдат избрани с квалифицирано мнозинство. Т.е. от сглобката сега са необходими само гласовете на ГЕРБ и ПП-ДБ, за да бъдат избрани те.
В случая не са им необходими гласовете на ДПС. Освен това, най-вероятно някои от текстовете, след като бъдат приети, ще бъдат атакувани пред КС. Защо да не си осигурим двама конституционни съдии, които ще могат да направят някакъв баланс от някакви политически сметки, които вероятно се правят, за съотношението между гласовете при едно разглеждане и гласуване в КС и в последствие при оспорване", категоричен е проф. Киров.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ