16 Ноември 2024събота12:05 ч.

Най-очакваните експозиции в Европа през 2019

Лувъра се подготвя за безпрецедентна изложба с най-голям брой произведения на Леонардо да Винчи

/ брой: 16

автор:Надежда Ушева

visibility 1786

Кои са най-очакваните и любопитни експозиции в Европа през тази година? Мащабните изложби, посветени на Леонардо и Рембранд, вероятно отново ще привлекат рекорден брой посетители, почитатели на старите майстори, но Тинторето, Баухаус или дори Бил Виола могат да изненадат арт любителите, посочва  ArtPrice.bg.

Леонардо да Винчи в Лувъра в Париж (24 октомври - 24 февруари 2020 г.). Дори и без голяма годишнина, може да предвидим огромен интерес към творбите на Леонардо. През 2019-а се отбелязват и 500 години от смъртта на ренесансовия гений. Специалните събития започнаха още в края на миналата година с голяма изложба във Флорентинската галерия "Уфици" на Кодекс Лейчестър (1504-1508): колекция от научни трудове за водата, астрономия, въздуха и светлината, които Леонардо е създал във Флоренция. Седемдесет и два листа, предоставени от основателя на "Майкрософт" и филантропа Бил Гейтс, който ги купува през 1994 г. за 30,8 млн. долара, са изложени заедно със скици на италианския майстор. Кралската колекция на Великобритания, която се гордее с повече от 500 рисунки на Леонардо да Винчи, благодарение на Чарлз II, ще покаже 200 скици в Бъкингамския дворец през май и 80 листа в Холироудхаус през ноември; 144 рисунки от колекцията на кралицата ще бъдат представени в 12 едновременни експозиции от по 12 рисунки в цяла Великобритания. В същото време Лувърът в Париж се подготвя да "събере и покаже най-голям брой произведения на Леонардо", според директора Жан-Люк Мартинез, за "безпрецедентна" изложба, която ще включва картини от колекцията на музея, включително "La Belle Ferronniere" (1490) и взети назаем от други сбирки.

Рембранд и Веласкес

Институциите от Амстердам до Мюнхен отбелязват 350-та годишнина от смъртта на Рембранд ван Рейн (1606-1669) с еклектична смесица от събития, фокусирани върху живота и творчеството на холандския майстор от XVII век. Частните дела на художника са разгледани в отделни експозиции в къщата-музей на Рембранд и в Амстердамския градски архив, като последният използва виртуална реалност, за да вдъхне живот в записите на покровителите на Рембранд и финансовите проблеми с неговите собствени илюстрации. Всяко произведение на Рембранд в Райксмузеум, включително рисунки, които обикновено са твърде крехки за показване, излиза от шкафовете за голямото откриване на изложбата през февруари. В Амстердам следва и още един блокбъстър на Рембранд през есента, който сравнява картините му с творби от друг майстор от XVII век - Диего Веласкес (1599-1660). Всички ценители, които искат да следват стъпките на Рембранд, могат да го сторят в специални арт маршрути из Амстердам и Лайден. Те са следните: "Rembrandt Prive", Архив на Амстердам, до 7 април; "Социалната мрежа на Рембранд: семейство, приятели и познати", къща-музей на Рембранд, Амстердам, 1 февруари - 19 май; "Всичко от Рембранд" в Райксмузеум, Амстердам, 15 февруари - 10 юни; Рембранд, графични акценти на колекцията от "Пинакотека", Мюнхен, 27 септември - 20 октомври; "Светлината на Рембранд" в галерия "Дълвич" в Лондон, 2 октомври - 2 февруари 2020 г.; "Рембранд - Веласкес" в Райксмузеум от средата на октомври до 19 януари 2020 г.; "Младият Рембранд" в Музей де Лакенхал в Лайден, 3 ноември - 9 февруари 2020 г.; Музей "Ашмолиан", Оксфорд, 27 февруари 2020 - 7 юни 2020 г.

Бил Виола / Микеланджело: Животът, прераждането и смъртта

Именно по време на пътуване, което Бил Виола прави в Лондон през 2006 г., е замислена идеята за първата видео изложба на Кралската академия (26 януари - 31 март). Ветеранът на американския видео арт е насърчаван от своя приятел и търговец Греъм Саут от Blain Southern да посети печатната зала в замъка Уиндзор, където се помещава колекцията от картини от стари майстори на кралицата. "Бил искаше да види Леонардо, който познава само от репродукции още от младостта си, но беше виждал малко произведения на живо. Исках да види и Микеланджело, включително и някои от неговите "подаръчни рисунки" - сред най-добрите му произведения във всеки материал", казва Мартин Клейтън, ръководител на отпечатъците и рисунките в Royal Collection Trust, и съкуратор на изложбата в Кралската академия. Клейтън забеляза няколко прилики в творчеството на Виола и Микеланджело, което той вижда като част от "дълга традиция на изкуството, която се опитва да направи видими или осезаеми духовните аспекти на нашето съществуване". Подобно на всяко добро духовно пътуване, в резултат изложбата е едновременно интимна и мащабна, с включени 12 големи видео инсталации на Виола, както и 14 произведения на хартия от Микеланджело и шедьовърът на Кралската академия - недовършената "Taddei Tondo", единствената скулптура на художника в британска колекция.

Тинторето: Художник на ренесансова Венеция

Националната художествена галерия във Вашингтон ще празнува 500-та годишнина от рождението на Якопо Робусти, по-известен с неговия прякор - Тинторето. Строго погледнато, това е година по-късно, тъй като неговият роден град Венеция е първата спирка на изложбите: "Младият Тинторето" и "Тинторето 1519-1594" (до 26 януари), които ще бъдат комбинирани в "Тинторето: Ренесансова Венеция" за американската публика. Изложбата, организирана съвместно с "Gallerie dellТAccademia", е първото голямо изследване на творбите на художника в Северна Америка и ще включва почти 50 картини, както и произведения на хартия. Изложбата се открива на 10 март до 7 юли. 

Баухаус

Когато германският архитект Валтер Гропиус основава Баухаус през 1919 г., повече жени, отколкото мъже, кандидатстват в авангардното училище за изкуство и дизайн, тъй като това е една от първите по рода си институции, приемащи художнички. В чест на своята стогодишнина Angermuseum в Ерфурт хвърля светлина върху четирима пионери на Баухаус в изложбата "Момичета от Баухаус: от ученето към живота" (24 март - 16 юни). Въпреки че първоначално училището е било затворено поради нацисткия натиск през 1933 г., съвсем нов музей на Баухаус Ваймар ще бъде открит през април с постоянна изложба, озаглавена "Баухаус, идваща от Ваймар". През септември в Десау трябва да отвори нова сграда, проектирана от Гонсалес Хинц Забала, за да се помести значителна колекция от предмети на фондация "Баухаус Десау".

Страницата подготви Надежда Ушева

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ