Лекарите в "Спешна помощ" изнемогват
Специалистите изтъкват като пречка неуточнените функции на това медицинско звено, до което опират и хора с прекъснати здравни права
/ брой: 194
Натоварването в "Спешна помощ" е изключително голямо и няма нищо по-страшно в ръцете ти да умират хора. 13 екипа са твърде малко, за да обслужват столичния град.
Това заяви д-р Ивелина Георгиева - началник отдел "Спешна медицинска помощ" в здравното министерство за предаването "Здравей, България".
По думите й липсва ясно регламентиран аспект на спешната помощ в България. "В цял свят хората се обаждат на телефони 911 или 112 само когато имат нужда, а не за един валериан. Така се натоварва "Спешна помощ" с прекалено много задачи, които не са характерни за нея", коментира Георгиева.
Тя обясни, че за да има наистина добро обслужване, екипите трябва да се удвоят. Липсвали и възможности за професионална реализация на медицинските специалисти. Според лекарката текучеството в тази сфера е много голямо - хората идват, научават се и търсят друга реализация. Така системата 20 г. играела ролята на буфер. "Липсват медицински кадри и това е в основата на проблема", категорична е д-р Ивелина Георгиева.
Един от първите варианти на здравната реформа предвиждаше подсилване на центровете за спешна помощ, особено в по-отдалечени райони. Лекарските организации обаче изтъкват неуточнените функции на звената за спешна помощ. За разлика от болничната помощ, тя е достъпна за всички пациенти, включително тези с прекъснати здравни права.
За 4 дни от 19 до 22 август в Спешното консултативно отделение на "Пирогов" в София са прегледани и консултирани 1242 пациенти, съобщиха междувременно от пресцентъра на болницата. От тях 287 са приети на лечение в клиниките на болницата. На 841 души с травматологични проблеми е оказана медицинска помощ. В Детската реанимация са настанени 9 тежко болни деца, при възможност за 8 малки пациенти.