16 Ноември 2024събота09:03 ч.

Мисия Брюксел

Къде са българските зелени?

/ брой: 79

автор:Георги Готев

visibility 2913

Предизборните сондажи ми изглеждат като претоплена яхния. Едни и същи партии плуват в собствен сос и въпреки настъпващата пролет социологията не регистрира нищо "зелено" с шанс да освежи мандата в Народното събрание.
През последните две години у нас имаше необичайно много протести на природозащитници за "зелени" каузи и срещу АСТА. Вероятно много от същите активисти участваха в протестите за скъпия ток. Но къде са зелените в парламента?
Навсякъде в ЕС зелените са част от лявото политическо пространство. Не е възможно да си хем десен, хем зелен. Не съм любител на теориите на конспирацията, но съм убеден, че точно затова в България сериозно се пречи на зелените да получат политическа легитимация. Може би неслучайно сега властта се опитва да ни втълпи, че токът е скъп, защото бил зелен. Сякаш го произвеждат природозащитници.
В България ГЕРБ пречи на всякакви партии и формации, които имат потенциал да станат съюзник на БСП. Струва ми се, че и партията на Кунева попада под удари точно по тази причина.
Всички страни от ЕС имат зелени партии, които членуват в Европейската зелена партия, освен България. Погледнато в европейски мащаб, през 2009 г. зелените партии взеха 55 места от общо 736 в Европейския парламент, където са четвърта сила след ЕНП, ПЕС и либералите. Но не във всички страни бяха избрани зелени евродепутати. Водят Франция и Германия с по 14, Великобритания има 5, Белгия 4, Холандия и Швеция по 3, Испания, Австрия, Дания и Финландия по двама, а Люксембург, Латвия, Естония и Гърция имат по един. България е в групата от 13 страни от ЕС, все от юга и изтока на континента, която няма нито един зелен евродепутат. Зелените партии рядко успяват да влязат в правителствените коалиции, освен в Белгия, където коалициите традиционно са много широки (обаче в сегашното правителство на Елио Ди Рупо зелените не участват). В Ирландия зелените бяха в коалиция през периода 2007-2011 и твърдят, че са спомогнали за приемането на редица прогресивни и зелени закони. Във Франция зелените бяха коалиция в лявото правителство на Лионел Жоспен (1997-2002), а сега са представени с министърката Сесил Дюфло в лявото правителство на Жан-Марк Еро. В Германия зелените бяха в коалиция със социалдемократите на Герхард Шрьодер през 2002-2005. Най-ярката "зелена" фигура, която помним от този период, е външният министър Йошка Фишер.
Дори когато имат значителни по размер групи в националните парламенти, зелените партии обикновено не се стремят да управляват. По-скоро чрез парламентарен натиск те търсят договорки с правителствата за постигане на конкретни екологични цели. 
У нас веднага след 10 ноември се появи Зелена партия начело с Александър Каракачанов, когото познавам лично и уважавам. Тя беше донякъде странно творение, защото беше про-НАТО, въпреки че навсякъде зелените партии са антимилитаристически. Но междувременно видяхме Йошка Фишер да води война на НАТО в Югославия, даже на него лично Надежда Михайлова на 1 април 1999 г. даде плана "Подкова", който излъга германските зелени да подкрепят войната. Мисля, че партията на Каракачанов още съществува, но не мисля, че успя да се легитимира по време на различните екологически протести и да увеличи подкрепата към себе си. 
Предвид различните екологически каузи и големия брой българи, които не знаят за кого да гласуват, струва ми се повече от логично една българска зелена партия да може с лекота да влезе в парламента. Да, ама социолозите никога не поставят зелена партия в списъка на възможните отговори в анкетите си. Въпреки че живея в Белгия, понеже гледам българска телевизия, имам чувството, че и чешмата да отворя, и оттам ще излезе Яне Янев. За пореден път кастата на социолозите и медийните магнати се опитва да "зададе" изборните резултати. Всячески се поощряват политически експерименти, които биха пристанали на ГЕРБ, и по всевъзможни начини се пречи на формации, които биха могли да бъдат съюзници на БСП.
Това, че зелените са против ядрената енергетика, мен лично не ме притеснява. Във Франция левите са за втори път в коалиция със зелените, но френската ядрена енергетика остава най-могъщата в ЕС. Ако им се даде възможност за политическа изява, българските зелени със сигурност ще допринесат за интелигентен дебат за енергетиката, екологията и националния интерес, какъвто ужасно много липсва.
Прогнозата ми е, че БСП няма да спечели само като "Коалиция за България", с дежурните си съюзници. Трябва й нова голяма самостоятелна сила за съюзник, каквато би могла да бъде една европейска зелена пратия. При появата на нов такъв играч в Народното събрание ГЕРБ не би могъл да състави правителство, дори и ако излезе като първа сила на изборите.
Има ли време зелените да се организират до изборите? Песимистите мислят, че няма.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ