Избират нов главен прокурор най-рано през ноември догодина
Трети март остава национален празник, депутатите и министрите може да са с двойно гражданство, реши комисията за промени в Конституцията
/ брой: 244
Нов ВСС ще има най-рано през септември, стана ясно вчера, след като комисията по конституционни въпроси прие на второ четене промените в Конституцията. Това означава, че избор на нов главен прокурор ще има най-рано през ноември догодина. Заседанието на комисията в неделя продължи едва 45 минути за разлика от събота, когато дебатите бяха 6 часа.
Не бяха гласувани текстове, засягащи промените в служебното правителство. Управляващите бяха предложили да се запази правото на държавния глава да назначава служебния кабинет. За служебен министър-председател обаче президентът ще избира между председателите на НС, на Върховния касационен съд, управителя или подуправителя на БНБ, председателя или зам.-председателя на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник, решиха депутатите от комисията.
Те гласуваха още, че избори за ново НС се произвеждат не по-късно от един месец след изтичане на срока на пълномощията на действащия парламент. С полагането на клетвата на новоизбраните народни представители се прекратяват пълномощията на предишния.
В събота основната тема на заседанието беше двойното гражданство. Членовете на комисията решиха за народен представител да може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната. Уседналостта няма да важи за членовете на правителството. Кандидатите за президент обаче няма да могат да се ползват от въведеното изключение. За държавен глава може да бъде избиран български гражданин по рождение, навършил 40 години, който няма друго гражданство, не е поставен под запрещение, не изтърпява наказание лишаване от свобода и е живял последните пет години в страната, одобриха депутатите.
Членовете на комисията се отказаха от идеята датата на националния празник на България да бъде променена от 3 март на 24 май. Те приеха основните разпоредби, свързани с мандатността на главния прокурор, ВСС и начина, по който се попълват квотите. Председателят на Върховния касационен съд и председателят на Върховния административен съд се назначават и освобождават от президента на републиката по предложение на ВСС за срок от седем години без право на повторно избиране. Указът на президента се издава в седемдневен срок. В случай на неиздаване на указа в срок, решението на ВСС се обнародва. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.
Главният прокурор се назначава и освобождава от президента по предложение на Висшия прокурорски съвет за срок от пет години без право на повторно избиране. Кандидатури за главен прокурор могат да издигат трима от членовете на Висшия прокурорски съвет, както и министърът на правосъдието. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение, гласят разпоредбите.
Промените в Конституцията влизат за обсаждане в пленарната зала във вторник.