Арабисти:
Египет ще избира между ислямска демокрация и военна диктатура
/ брой: 36
Арабският свят ще трябва да избира между ислямската демокрация и военната диктатура. Западът също ще трябва да направи своя избор кой от двата пътя да подкрепи. Това заключение направиха известни български арабисти, журналисти, дипломати от кариерата и икономически експерти, които се включиха в дискусията "Има ли дилема "стабилност или демокрация? Погледът на България". Кръглата маса бе организирана от Съвета по външна политика и Съвета по национална сигурност и отбрана към НС на БСП.
Няколко часа гостите търсеха отговори на въпросите каква трябва да е общата позиция на ЕС към случващото се в Северна Африка и какви ще са последиците за България.
Тревожно е, че управляващите у нас не се ангажират с оценка, отсъства всяка адекватна реакция по толкова значими процеси за Европа и целия свят, заяви депутатът от КБ Ангел Найденов. Той припомни, че БСП винаги е анализирала и заемала ясна позиция по важните световни събития. Затова анализите от дискусията ще бъдат представени на Министерството на външните работи.
Арабистът Киряк Цонев бе категоричен, че не трябва да се поставя знак за равенство между бунтовете в Египет и бунтовете в бившия соцлагер от края на 80-те години. В Арабския свят става въпрос не за иделогическо, а единствено за социално противопоставяне. 90% от населението там е неграмотно, едва 6 процента от земята се обработва, а 5 процента от хората разпологат с над 90 на сто от ресурсите в държавата. Мнозинството реши да поиска своето, защото видя, че в другата част на света властта дава на хората много повече, обясни бившият дипломат.
Независимо от това кой ще овладее ситуацията, Западът трябва да прецени кой път ще подкрепи, включи се в темата ген. Чавдар Червенков.
Египет е десетият по големина търговски парнтьор на България в момента, обясни Явор Куюмджиев от НС на БСП. По думите му страната ни може да загуби значителна част финансови потоци, ако прекъснат търговските ни взаимоотношения с тази част на света. В момента 80% от военната ни промишленост задоволява нуждите на страни от Северна Африка. Рискуваме да загубим до 800 млн. лева годишен оборот само от това, обясни Куюмджиев.
Той и други гости на дискусията засегнаха и темата за енергийните проекти, в които участва Египет. Сериозно може да се блокира проекта "Набуко", защото египетски газ също трябваше да се доставя по газопровода.