16 Ноември 2024събота19:12 ч.

Руската армия прие на въоръжение първия боен робот

“Уран-9” е предназначен за огнева поддръжка на пехотата и унищожаване на бронетехника

/ брой: 21

автор:Дума

visibility 2754

Разработеният от концерна “Калашников” роботизиран комплекс “Уран-9” бе приет на въоръжение в руската армия, съобщи миналата седмица в интервю за агенция РИА “Новости” и в. “Комерсант” генералният директор на Владимир Дмитриев. “Уран-9” е предназначен за разузнаване, огнева поддръжка на пехотата и унищожаване на бронирана техника. По думите на Дмитриев първата партида бойни роботи е почти завършена. 

Директорът на “Калашниов” разказва още в интервюто, че “Уран-9” е преминал серия изпитания в условията на бойни действия в Сирия, която Дмитриев нарича “отличен полигон, позволяващ да се разкрият силните и слабите страни на всяко оръжие”. 

В същото време в руската блогосфера критикуват решението на Министерството на отбраната като ненавременно. В средата на 2018 г. се появиха неофициални информации, че изпробването на “Уран-9” в Сирия е завършило неуспешно поради слабата ходова част на машината - проблеми е имало както с верижното задвижване, така и с пружинното окачване на машината. Според слуховете именно поради тези причини на миналогодишния парад на Червения площад “Уран-9” не е минал на собствен ход, а е бил превозван в камион. Освен това критиците на машината смятат, че е некоректно тя да бъде наричана робот, защото не е способна за автономни, независими от човешкото управление, действия. Всъщност най-правилно е “Уран-9” да бъде наричана дистанционно управляема бойна машина, но именно в управлението от разстояние са били най-големите проблеми в Сирия. Това съобщи през юни м.г. РИА “Новости”, като е позова на “изтекъл” към медиите доклад на 3-ти централен научноизследователски център на Министерството на отбраната. В него се посочва, че в условията на нискоетажно застрояване средната дистанция за устойчиво управление на машината е едва от 300 до 500 метра. Често е била нарушавана връзката между операторите и машината, при това в два от случаите до час и половина, и това при условие е противникът не оказва радиоелектронно противодействие. Освен това като голям недостатък на “Уран-9” е посочено, че не може да стреля по време на движение. Според съставителите на доклада, подобни роботизирани самоходни комплекси няма да бъдат в състояние да изпълняват пълноценно бойни задачи поне в близките 10-15 години. 

Комплексът “Уран-9” е съставен от две бойни машини - за разузнаване и огнева поддръжка, влекач за транспортирането им и подвижен пункт за управление. Въоръжението на бойната машина включва 30-мм автоматично оръдие, сдвоена с него 7,62-мм картечница, противотанкови ракети “Атака” и зенитни ракети “Игла”. 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ