16 Ноември 2024събота20:35 ч.

Камерен театър "Възраждане"

/ брой: 207

автор:Светлана Панчева

visibility 3023



* Малко място, много за гледане
* Идваш като зрител, а си тръгваш като приятел



Специфична, изпълнена с артистичност и своеобразна духовност, е атмосферата в малката зала, разположена на първия етаж на импозантната сграда на Столична библиотека, където изнася своите представления театър "Възраждане". Създаден преди близо 10 години като общински културен институт, театърът успя да завоюва свое място в театралната карта на столицата с репертоарната си политика, насочена към стойностни произведения на български и европейски съвременни автори и с решителността си редовно да поставя спектакли за деца. В залата със 100 места зрителите и актьорите се срещат буквално лице в лице, театралната комуникация е възможно най-близка и директна, а усещането е сякаш сме на гости в дома на госпожа Злата от "Криворазбраната цивилизация" на Добри Войников, съвсем "Отблизо" наблюдаваме рефлексите на героите на Патрик Марбър, или присъстваме на любовните недоразумения в "Квартет за двама" от Анатолий Крим. Може би именно заради това в малкото място, където има много за гледане, публиката идва като зрител, а си отива като приятел. Тази специфика на облика и духа на театъра дава основание на режисьора Владимир Петков да смята, че две са най-хубавите неща, с които се е срещнал през няколкото месеца, откакто е изпълняващ длъжността директор: младия, талантлив творчески екип и интимността, която предлага камерната зала, изискваща специфичен начин на игра. А също така да формулира мечтите си за своя театър така: "Да виждам всяка вечер залата препълнена с публика, която излиза от спектаклите ни доволна и окрилена и да виждам щастливите очи на актьорите в края на всяко представление." За това грижа и отговорност имат актьорите Татяна Захова, Роберт Янакиев, Даниел Цочев, Мариана Жикич, Свежен Младенов, Филипа Балдева, Петър Лъджев, Ивет Радулова, Донка Аврамова-Ботева, Георги Златарев, Анатоли Лазаров, Боян Младенов, Яна Кузова, Димитър Захариев, Лиляна Шомова и още много други, гостуващи на сцената на театър "Възраждане".
От тази година, включените в афиша нови заглавия ще бъдат обединени от определена тема, която за сезон 2013/2014 е "Невидимото". Спектаклите, обединени от тази тема, ще изследват онези страни на човека, задвижвани от сили неподвластни на логическия анализ, отбелязва Владимир Петков. Първата премиера за сезона - "Пробуждане в лятна нощ", която е част от голям европейски международен проект "Караван - Пътуващи артисти", вече се състоя на фестивала "Аполония". Предстои премиерата на пиесата на Ана Топалджикова "Робин", постановка на Тея Сугарева с участието на Леонид Йовчев и Христо Ушев. Този проект е също така и част от програмата ни "Път на младите", чрез която млади режисьори и актьори ще правят своите първи стъпки на професионална сцена. Останалите млади творци, които ще се изявят на наша сцена са Георги Гоцин и Елена Телбис, изпълняващи ролите в постановката на Ованес Торосян "Записки на един луд" от Гогол и Васил Дуев, който ще постави пиесата "Извънземно" от младия и надежден драматург Иван Димитров. След Нова година ще има още две премиери, вписващи се в темата за "Невидимото", отбелязва директорът на театъра. А като най-съществени проблеми Владимир Петков очертава на първо място факта, че в театър "Възраждане" като общински театър функционира финансовата система на делегиран бюджет, т.е. приходите от продажбата на билети остават на наше разположение, а това означава, че нетният приход за нас е най-важният показател. Но всички държавни театри работят по друга система, тази на субсидиране в зависимост от броя на продадените билети, което ни поставя в неравностойна конкуренция с тях. Една от основните ни цели е да постигнем запълняемост на зрителната зала по-голяма от 85%, като в същото време се стремим да повишим качеството на продукцията и по този начин да привлечем нова публика. Друг основен организационен проблем е, че делим залата, в която играем и репетираме, със Столична библиотека, което накъсва творческия ритъм на репетиционните процеси. По отношение на бъдещото развитие на театъра и насоката на творческите му търсения Владимир Петков е убеден, че във времена на глобализация и унификация, когато афишите на повечето софийски театри си приличат, подгонени от безапелационния комерсиален успех за по-големи приходи и повече зрители, продиктуван от вменените неолиберални доктрини на българската политическа класа, без да имат значение неща като качество, художествен стил или какво и на кого един спектакъл иска да каже нещо, театърът трябва да се обърне отново към тези стойности, за да не се превърне постепенно в екзекутор на самия себе си.   
Навсякъде има ясно разделение между шоубизнес и изкуство. Шоубизнесът е обект на пазара (хаотичен, без критерии и ценностна система на духа), докато изкуството е обект на обществена грижа и политика за духовното развитие на настоящите и бъдещи поколения, подчертава той. Това разделение беше старателно размито през последните години. Ето защо за всеки театър е редно да се определи от коя страна на бариерата ще бъде. Също така редно и честно е, ако избере да прави "шоубизнес" и използва системата на "звездите", да излезе извън системата на субсидираните държавни и общински театри, както е по цял свят. Но понеже ние не сме като света и сме препълнени с оксиморони, то дълбоко подозирам, че шоубизнесът ще продължи да бъде субсидиран, а изкуството оставено да се оправя както може. И така, мисля, че стана ясно от коя страна на бариерата бих желал да бъде театър "Възраждане" - от тази на Изкуството. Да не забравяме, че една трета от репертоара на нашия театър е за младата публика, а това е мисия с ценности, с перспективи, която трябва да се отстоява.


Сцена от "Пробуждане в лятна нощ"


Мариана Жикич е отличена с награда за женска роля на Националния фестивал на малките театрални форми - Враца`2011 за изпълнението си в "Кралицата на красотата от малкия град" от Мартин Макдона


Роберт Янакиев, Татяна Захова, Донка Аврамова-Бочева и Анатоли Лазаров в сцена от "Квартет за двама" от А. Крим, постановка на Владимир Петков


Рая Пеева е носителка на "Икар`2012" за дебют за ролята на Алис в "Отблизо" от Патрик Марбър


Петър Лъджев и Анатоли Лазаров в сцена от постановката на Христо Станчев "Макс и Мориц"

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ