16 Ноември 2024събота12:20 ч.

Калоян Паргов:

БСП ще спечели вота в София на балотаж

Столицата все още се управлява по модела "Софиянски", казва общинският съветник от левицата

/ брой: 172

автор:Искра Милева

visibility 2659

КАЛОЯН ПАРГОВ е общински съветник от БСП. Заместник-председател е на комисията по европейски въпроси в Столичния общински съвет. Завършил е "Международни отношения и европейски въпроси" в УНСС. Докторант е по "Европейска икономическа интеграция".

Цитат:
ГЕРБ не решиха нито един проблем, натрупаха нови


- Г-н Паргов, започна ли предизборната кампания за местния вот в София?
- Кандидатът за кмет на левицата Георги Кадиев е в кампания още от 2009 г. М.г. на градската конференция на БСП той беше утвърден като кандидат. Ние като съветници правим всичко възможно, за да покажем на хората истинското лице на управляващите в София.
- Какво е то?
- Основното е, че те в мандата си не са решили нито един съществен проблем на София, а дори натрупаха нови.
- Кои са новите проблеми?
- Много са: транспорт, образование, чистота, бездомни кучета, недостиг на гробищни места, недостиг на места в детските градини, централизиран модел на управление и т.н.
София все още няма утвърден генерален транспортен план. Очакваше се през този мандат това да се случи, защото транспортът има сериозна нужда от оптимизация. Вече имаме и метро. От следващата година ще е готов и вторият метродиаметър. Общината планира до 2020 г. да е готов и третият - от район "Овча купел" до летището. Налице е претрупване на линии, за които не е ясно има ли смисъл да съществуват и какъв пътникопоток обслужват. Транспортът не е ефективен, от което скачат и разходите. Трябваше да се купят нови автобуси и тролейбуси, за да стане транспортът и по-енергийно ефективен съгласно новите европейски директиви за нисковъглеродна икономика. ГЕРБ казват, че ще спрат маршрутките, а след това - че няма. И тук цари пълна неяснота.
Същото е със синята зона. Уж постоянно я увеличаваме... Щяха да се правят три вида зони... Но всичко е само намерения. Недостигът на средства в транспорта е между 30 и 40 млн. лв. за последните години
- Само транспортът ли е болната тема на столичани?
- Да не забравяме детските градини? ГЕРБ твърдят, че са построили над 40 детски градини в София. Това е популизъм и неистина. Новите сгради са не повече от 10-12. Правят се ремонти на стари сгради и се пристрояват нови крила към съществуващите.
Недостигът на места в градините по последни данни е около 12 000, което е следствие на повишената раждаемост в периода 2007-2010 г. Това се дължи на икономическия растеж и добрата икономическа политика на предходното правителство, което позволи на хората по-добри условия на живот и възможност за семейно планиране. За този период раждаемостта в София е средно около 15 000 деца на година. Това показва, че през следващите години трябва още по-усилено да се строят детски градини, за да може да се посрещнат нуждите на хората. Децата на софиянци, които плащат данъци, имат право на място в детските градини.
- Какви други проблеми останаха нерешени?
- Ще дам пример с "Топлофикация" - София. Дружеството има над половин милиард задължения към "Булгаргаз". Над 200 млн. лв. са неплатените сметки към дружеството. И общината трябва в крайна сметка да реши дали ще продължава да се дотира "Топлофикация", как ще работи, каква ще е концепцията на управляващите.
Още през 2009 г. при поредната криза с боклука управляващите поеха ангажимента, че ще се прави общинско предприятие "Чистота". Това е принципно и позицията на БСП в София. Към "Топлофикация" има отношение и обсъжданата в момента технология за изгаряне на отпадъците в дълго чакания завод за боклук, като идеята е т. нар. остатъчен продукт след преработката да се използва за изгаряне в "Топлофикация". Това се наложи, след като ЕК върна за доработване проекта за завод, защото първоначалният вариант за пренос на този отпадък на 500 км извън София се оказа нерентабилен. Вече е 2011 г. и обещанието на Борисов от 2005 г. за изграждане на завод за отпадъци все още виси в графата "неизпълнени".
Скоро бях в Брюксел, където имах доста срещи, свързани с проектите на общината и европейското им финансиране. Оказа се, че освен първия етап на завода за боклука на София - за депото и компоста, все още сме далеч от крайната цел да имаме завод в истинския смисъл на думата. Все още има проблеми със самия завод.
- Какви са те?
- М.г. Европейската комисия раздели на два етапа финансирането, тъй като апликационната форма не беше ясна. Не беше ясен анализът "ползи и разходи", който беше направен от консултанта. В момента се оказва, че този консултант вече не е ангажиран с това, а на дневен ред е друг консултант, избран от Европейската инвестиционна банка по програмата "Джаспърс", който в момента наново прави анализ. Освен това прави и финансова обосновка на различните видове технологии.
- Още ли не е ясна технологията?
- Има два варианта. Единият е чрез изгаряне, каквато е технологията в Европа. Но там вече мислят за смяната на тези инсталации с по-екологични съоръжения. Ако се избере изгарянето, чрез което да се осигуряват RDF остатък към "Топлофикация", има още един проблем. Дружеството трябва да кандидатства за внедряване на технология, която да работи с този вид продукт, но още не е ясно къде и за какви пари говорим. Което означава поне още 2 години забавяне, ако "Топлофикация" започне да мисли по тези въпроси сега.
- А вторият вид технология?
- Вторият вид технология предполага повече депониране в депото. Съществува обаче опасност, след като се направи това депо, то да се запълни много по-бързо, отколкото ако се избере технологията с изгарянето, и след 3-4 години да се налага да изграждаме ново депо. Тук идва въпросът и за Суходол. Всички екологични норми там са нарушени, а това е престъпление към живеещите.
- Споменахте за още един проблем - недостиг на гробищни места...
- Да, наистина страховит проблем, пред който общината засега си затваря очите и като че ли не иска да го признае. Столична община, по-точно дирекция "Архитектура и градоустройство" (ДАГ), не показват нужната воля да се справят по-бързо с разширението на съществуващите гробищни паркове. Оказва се, че с това се занимава само един архитект. Това е абсурдно. Само едно отчуждаване на даден парцел отнема около 2-3 години по данни на ДАГ. А недостигът на места за погребване автоматично води до явления като спекула, корупция и т.н.
- Явно новият кмет на столицата ще има доста работа...
- Той преди всичко трябва да направи ревизия на предшественика си. Досега София се е управлявала все от десни партии. Ако кандидадът на левицата стане кмет, въпреки че е съветник в момента, ще му трябва време, за да провери в детайли неща, които не стигат до СОС в момента.
- Като не стигат до съветниците, как ще стигнат до софиянци?
- Преди шест години с встъпването на Бойко Борисов на кметския пост ГЕРБ дойдоха с претенцията, че имат нов морал, нов начин на управление и прозрачност. Веднага въведоха и ново летоброене. Запазиха обаче всички ключови служители на Стефан Софиянски. Това на практика означава, че софиянци се управляват по същия начин, както преди. Този общински съвет е уникален с това, че 90% от решенията и докладите се внасят от администрацията, като има случаи, в които съветниците не са информирани и научават от медиите за намеренията на кмета. Те просто са  машина за легитимиране на решенията. Това пречи и на контрола от страна на СОС. Ярък пример за това е свободното тълкувание от страна на председателя на СОС Андрей Иванов на текстове от правилника на съвета, които уреждат статута на публичните питания от страна на съветниците. Това тълкувание ограничи обема на питанията, т.е. на нелицеприятните въпроси. Групата съветници от БСП (12 на брой) се опитвахме да се противопоставим, но няма как да се случи срещу мнозинството от 33 души от ГЕРБ, "Атака". В повечето случаи към тях се причисляваха и съветниците от Синята коалиция.
- Не се ли наблюдава разцепление напоследък?
- Да, така е. То се обяснява главно с това, че вътре в ГЕРБ има хора, които са си дали името като общественици и известни личности. Те на втората година осъзнаха, че ГЕРБ не е това, за което се представя. Наблюдават се и противоречия по линия на съветници, пристрастни към позициите на кмета Йорданка Фандъкова или председателя Андрей Иванов.
- ГЕРБ няма ли да си вкарат автогол с кандидатурата на Фандъкова за нов мандат?
- ГЕРБ нямат дълга скамейка и разполагат с ограничен брой хора, които събират популярност и симпатии.
- Каква е прогнозата ви за местния вот в София?
- Балотаж между Георги Кадиев и кандидата на ГЕРБ Йорданка Фандъкова. Сигурен съм, че при балотаж БСП ще успее да спечели. Това зависи и от представянето ни в кампанията. Листата на общинските съветници е доста обновена, има много млади лица. Има и съветници от предишни мандати, тъй като трябва да има преход, да се запази паметта на групата, на решенията. Прогнозата ми е, че БСП ще има минимум 18 съветници. Ще се представим достойно.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ