16 Ноември 2024събота15:47 ч.

Анализ

94 % от жилищата в София са надценени

БНБ в спор с "УниКредит" надува ли се имотен балон в столицата

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 7507

Централната банка и "Уникредит Булбанк" влязоха в остър спор дали имотите в София са надценени. В анализа на "УниКредит" за имотите в София от миналата седмица се твърдеше именно това. Не закъсня и отговорът отговорът от Българската народна банка (БНБ), която очевидно не бе съгласна съгласна с констатациите и потвърди, че е взела достатъчно мерки, за да не допусне "балон" на пазара.
От доклада става ясно, че на национално равнище жилищата са сериозно недостъпни, но няма опасност от балон.
Ценови балон е налице, когато в повече от половината от кварталите (локациите) в едно населено място съотношението на цените на жилищата спрямо доходите на домакинствата е над 10 пъти, според авторите на изследването. Това означава, че купувачите могат да изплатят един средно голям апартамент с годишните си брутни доходи повече от 10 години.
Засега по този показател в София няма ценови балон, но по данни на цените от 2023 г. в 35% от кварталите в София вече има двуцифрено съотношение на цена спрямо доход. Броят на кварталите със силно надценени имоти расте в сравнение с предната година, когато делът им е бил 31%.  Проблем обаче има в София. Ръстът на цените на жилищата в столицата е опасен, тъй като в 94% от кварталите имотите за жилищни цели са надценени, а в 35% от тях има балон по данни към третото тримесечие на 2023 г. За да се върне пазарът към равновесното си положение, в каквото той беше преди 10 години, вариантите са или цените на жилищата да паднат с 47%, или доходите да се повишат с 89%, сочи анализът.
На практика това означава, че БНБ не взима достатъчно мерки за охлаждане на пазара на жилищни кредити у нас. България се намира в абсурдната ситуация домакинствата да се финансират наполовина по-евтино от държавата. Лихвите по кредитите за жилище у нас са към 2,6%, а в Германия - към 4,7%. Затягането на паричната политика в еврозоната почти не се пренася в България, защото лихвите по заемите са вързани с потиснатите до почти нулеви нива лихви по депозитите на населението. Благодарение на тези неравновесия банките натрупаха 3 млрд. лв. печалба до края на октомври. В същото време забавеното вдигане на лихвите по кредитите крие за рискове за системата в момент, в който някои държави от ЕС навлизат в криза с недвижимостите, а през седмицата фалира голямата австрийска компания "Сигна".
"Ако трябва да дам директен отговор като регулатор, бих посъветвал тази банка, ако наистина вярва в този анализ, да провизира всички кредити - съответно да си избере с какъв процент от собствения им анализ", коментира в интервю за Нова телевизия в неделя подуправителят на БНБ Петър Чобанов. По думите му, ако проблемът беше такъв, какъвто е представен в анализа, той щеше да бъде забелязан, защото България е част от Банковия съюз на ЕС, а цените на недвижимите имоти се следят непрекъснато от Европейската централна банка и останалите отговорни институции.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ