14 Ноември 2024четвъртък12:16 ч.

СНИМКА: БНТ

Открити половин век по-късно: Кой и кога е откраднал мощи на светци от Рилския манастир?

автор:Дума

visibility 7463

Изключително скъпи мощи на единайсет светци се появиха, откакто бяха изчезнали преди към половин век от Рилския манастир. Те бяха открити в Дряново, в хранилище за трафик на църковни полезности.

При акцията на ГДБОП беше арестуван Велизар Костадинов, само че той е единствено част от добре построена мрежа в няколко страни. Предметите са от 19 век и множеството са професионално рестраврирани, с цел да им бъде нараснала цената.

Сред избавените реликви са икони, плащеници, митрополитски жезли, остарели ръкописи. Някои от тях са датирани, други - не. От Светия синод споделят обаче, че най-ценното са мощите на единайсет светци, измежду тях свети Пантелеймон и свети Йоан Златоуст. Те били съхранявани в Рилския манастир.

"Предполага се, че някъде 70-те години, когато манастирът е затворен и е изработен музей, тогава те са напуснали манастира, къде тъкмо са били съхранявани, по какъв начин са стигнали до този човек, той по какъв начин ги е придобил. Това занапред следва да се обяснява, само че това в действителност е най-най-голямата полезност ", уточни свещеник Герасим, основен секретар на Светия синод.

Мощите били опаковани в железни кутии и някои от тях - надписани на остаряла хартия, изяснява епископът. Когато се възвръща манастирът, неналичията са открити, само че дирите са изгубени. Наталия Неделчева е реставратор в Националния църковен музей. Тя е един от специалистите, извикани от ГДБОП, с цел да оценят достоверността на предметите, множеството от които са от епохата на Възраждането. Казва, че е била удивена от това какъв брой са скъпи, само че и от това, че множеството били реставрирани.

"Предметите са ужасно доста, на едно място събрани, и несъмнено съставляват културна полезност и са скъпи и за българската черква. Каква е повода да бъдат реставрирани - най-вероятно да бъдат съхранени и надлежно един обект, когато е в по-добро положение, надлежно и цената му е по-висока ", разяснява Неделчева.

Според реставраторката другата извънредно скъпа находка е жезълът на Смолянския митрополит Гервасий.

" 1891-1897 година, 19 век е жезълът. Има и елементи от иконостас, Евангелие с обков и ръкопис от 12-13 век, най-вероятно на богослужебна книга ".

Един човек не може да има в дома си толкоз доста скъпи предмети, споделят от Синода, и дефинират избавените реликви като евентуална част от канал за продажба на полезности.

"Те са изкупувани на търгове в чужбина, някои от тях са изчезнали от царска Русия, към революцията през 1917-та. По какъв метод са стигнали тъкмо в България и по какъв начин е предстояло да бъдат разпределени, накъде да отпътуват ние не знаем, само че това стратегическо състояние на страната ни я прави доста привлекателна за този тип трафик на полезности ", сподели свещеник Герасим.

Предполага се, че богати съветски жители провеждат такива канали, купуват на Запад полезностите, а България е единствено спирка към преместването им в Русия. Интересно е, споделя свещеник Герасим, че част от предметите като потири и дискоси са чисто богослужебни.

"Въобще елементарен човек не трябва да се допира до тях. А по какъв начин тези хора си разрешават да правят такива кощунствени дейтвия поради едната печабла аз не мога да си го обясня ", изясни свещеник Герасим.

Днес къщата на арестувания Велизар Костадинов в Дряново беше пуста. Съседите му споделиха, че имал още две къщи. По принцип бил от София, бил незает, само че поддържал висок стандарт на живот. Изглежда неслучайно е избрал спокойното малко градче. Следен е от ГДБОП от месеци.

"Не чакахме, виждам идват тука коли, товарят, но какво, що ".

"С какво се занимаваше? Нали ви споделям с иманярство ".

"Знам, че събира остарели облекла, коли, монети, старинни работи ".

От Светия синод са надяват когато приключи делото против Велизар Костадинов, ГДБОП да върне полезностите на законният притежател - църквата.

БНТ

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 66

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 70

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 68

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 60

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 73

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ