16 Ноември 2024събота09:12 ч.

Калоян Методиев: Цените излязоха от контрол, кабинетът се провали

Приключи дъвката "президентска република", приключи и идеята, че Радев може да направи успешна политическа партия, казва политологът и директор на институт РЕГО*

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 504

Интервю на Цоня СЪБЧЕВА, Фокус 


- Г-н Методиев, става ли ясно от поведението и изявленията от партиите в кампанията, ако имат възможност да влязат в управление след изборите, кои ще бъдат основните изисквания, от които няма да отстъпят?

- Има заявки от различни страни. Разбира се, те са и различни. И тук най-много ми се струва, че се търси думата "стабилност", и го търсят през възстановяване на финансовата стабилност. Знаете, че цените са тема №1, излязоха от контрол, служебният кабинет се провали в тази си политика, така че партиите от различни камбанарии, бих ги определил на две групи, говорят основно за този проблем. Това пронизва кампанията на всички. 

Тук визирам двете предложения, от една страна на - бих го нарекъл - по-пазарното, по-либерално от страна на ГЕРБ и "Продължаваме промяната" и "Демократична България", което предпочита пазарът да регулира този проблем и с пазарни инструменти да се случи, и другото е на БСП, които предлагат таван на цените, като мярка, която вече се предлага във Франция, в Гърция, в Унгария, за да може да се овладее инфлационният ръст и ръстът на цените. Това са двете гледни точки, двете различни виждания по конкретния въпрос за цените. Разбира се, и други теми пронизват кампанията и служат за разделителни линии: оръжието за Украйна... Скандалът за кой е по-корумпиран и кое управление е било по-пагубно е персонален между Бойко Борисов и ръководството на "Продължаваме промяната". Така че това са теми, които очевидно ще са и на масата при съставяне и несъставяне на евентуално правителство след изборите.

- Как тези теми ще рефлектират при положение, че се наложи съставяне на правителство от много разнородни коалиции?

- При всички случаи ще трябва да се правят компромиси. Моето лично мнение е, че трябва да се търсят допирателните, не разделителните, защото страната, това е безспорно вече, е в тежка криза, и това е в следствие на политическата криза. Всички останали икономически, социални, геополитически са следствие на това раздробяване и разбиване на партийната система. Затова за мен трябва да се търсят универсалните политики, две-три, които да послужат за лепило между партиите, да се формира някакво редовно правителство, което да е с мандат от избирателите, да е избрано и да носи отговорност пред парламента. Защото ние сме конструирани като парламентарна република Ц това в момента е изкривено. 

В Европа няма другаде служебен кабинет. И това изкривяване може да се компенсира само чрез редовно правителство. Редовното правителство може да се направи само, ако се махнат разделителните линии и сложат допирателните на преден план. Допирателните могат да бъдат универсални теми, като цените и инфлацията, да се намерят определени мерки, сечения, някакъв баланс, който да послужи за намиране на решения от кризата. "Шенген" - мисля, че това е универсална тема. Като изключим, разбира се, екстремистите от "Възраждане", всички други са на мнение, че "Шенген" е национален приоритет, и това би било добре и за страната ни като туристическа дестинация, и за икономиката, за вноса, за пътуванията, за цените, защото ще намали разходите за път. Охраната на границата, която е общоевропейски проблем, и която в момента е в колапс. 

- Казахте в интервю, че "Магнитски" ще бъде лепилото между първите две коалиции за постигане на правителство. А защо смятате, че е така?

- Защото в един момент притиснати от Закона "Магнитски" партии, визирам тук "Продължаваме промяната" и ГЕРБ, могат да се окажат много по-сговорчиви едни с други, отколкото до момента, в който се обвиняват във всички смъртни грехове, от разстрелване на паметници на политическия опонент до жълти истории, които се вадят за "Продължаваме промяната" от ГЕРБ и т.н. Там приличният тон отдавна е минат и не виждам как с инструментите на политическия диалог може да се реши лесно проблемът. Но един "Магнитски" с външна подкрепа, или с намеса по-скоро, не с подкрепа, според мен може да ги направи по-сговорчиви един от друг. Гледам го от гледна точка на прагматизма.

- Прагматизъм да, но от гледна точка на политическия морал, който да предопредели стабилност на такова правителство: как ще се гледат в очите тези хора и какво ще си говорят?

- Моралът е доста интересно понятие в политиката, то е разтегливо. Тук по-скоро ще говорим за политическа целесъобразност и за външнополитически натиск, ако трябва да сме прагматични и аналитични. Така че това ще надделее, а чувството за угризения или морал между двете страни може да бъде избутано на заден план. Но това е моя хипотеза, разбира се, не казвам, че това ще се случи, но мисля, че и това е вариант.

- Президентът излезе в КОВИД карантина почти до деня на вота, така цялата тежест за успеха или неуспеха на изборите не пада ли върху служебния кабинет?

- Не, този път персонално в негово лице трябва да се търси отговорникът, защото вече е ясно, че той е едноличният собственик на тези служебни кабинети. В начало не се разбираше, ползваха се като гръмоотводи различни служебни премиери, но мисля, че този път народът, част от него до голяма степен прогледна, и вижда, че той е човекът, който е отговорен и който би трябвало да е отговорен за създалата се ситуация. Относно КОВИД излизането в карантина, четох официалното съобщение от Азербайджан, извинявайте, първата проба положителна, после две отрицателни - нещо не се връзва в цялата ситуация.

- Това ме кара да ви задам този въпрос. Карантината стига до самите избори, почти до деня на вота.

- Нещо не е наред в цялата ситуация.

- И се питам защо? Логично е да се зададе този въпрос.

- Този човек от месеци не комуникира, въпреки че страната е изпаднала в тежки кризи: с цените, с границата, виждате какво се случва около Народния театър, културните дейци в понеделник направиха сдружение и организират голям протест след няколко дни в София. Т.е. който и сектор да хванете: икономика, социална политика, виждате, че има серия от проблеми. Да не говорим за корупционните скандали, особено в Министерство на земеделието, където вече излизат от контрол по медиите, в Министерство на регионалното развитие, в икономиката. Не знам къде няма вече огромни злоупотреби по отношение на продажба на недвижими имоти, на завишени наеми, на договори за години напред. И въпреки това 3 месеца никой не излиза да даде обяснение. А единственият път, когато се появява президентът, е на контролирани мероприятия в разни зали, където го отцепват охраните, и на 3 март, където зад кордона въпреки това гражданите успяха шумно да го освиркат. 

Той вече не ходи на Шипка, не ходи на непланирани срещи по улиците. Така че първият въпрос е: защо той спря да комуникира с обществото? Не дължи ли някакви отговори на случващото се? Никой не му пречи. Не може вече да използва рефрена: "Те партиите са виновни, аз нищо не мога да направя", той управлява повече от редовния кабинет на четворната коалиция, последния.

- Добре, г-н Методиев, обаче, какво смята да постигне с тази си тактика президентът? Каква му е стратегията?

- Стратегията е повече власт.

- Е, мандатът в един момент ще свърши.

- Очевидно се трупат ресурси в момента, огромни, икономически, през служебния кабинет, създава си собствена олигархия, администрация. Не забравяйте, че преди няколко седмици махнаха тавана на възнагражденията в държавните дружества, което е абсолютно скандално. 14 000 лева вече няма горна граница, така че по 15-20 хил. лева стават заплатите. Имайте предвид, че във всички държавни дружества смениха абсолютно всички миналата година, сложиха си свои хора, и увеличиха бройките. 

- Все пак какво смята да прави според вас президентът: голяма партия или да гони президентската република, за което все по-малко вече има шансове?

- Свърши. И за двете неща няма условия. Той имаше условия и за двете неща, и ги изпусна. Т.е. той трябва да държи със силови средства и със злоупотреби властта, нищо друго. Той използва НАП като бухалка в момента. На стотици хора, които сме опоненти на режима му, са изпратени проверки, на политически кабинети, на журналисти, на областни председатели, на хора, които ги е страх - мен не ме е страх, казвам го - използват държавата като бухалка, злоупотребява с държавната власт, което е изключително лошо. Няма условия вече да направи политическа партия, защото пикът му отдавна премина, и този служебен кабинет, последният, компрометира идеята окончателно и за президентска република. Вижда се и по неговото прокси - партията на Слави "Има такъв народ", която съвсем отиде в политическото небитие с идеята за президентска република. Така че това е единствената добра новина от ситуацията - приключи дъвката "президентска република", приключи и идеята, че той може да направи политическа партия и тя да е успешна. Може да направи нещо тип АБВ, защото той там се е сближил с предишния президент Първанов и в момента са неразрушим тандем.

(с големи съкращения) 

*Заглавията са на редакцията 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ