ГЕРБ улесни съсипването на културното наследство със закон
Неглижираме държавния контрол на НИНКН, каза депутатката от ПГ НА БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Дора Янкова
/ брой: 29
С 81 гласа "за" - основно от ГЕРБ, 20 "против" и 14 "въздържал се" депутатите приеха вчера на първо четене промените в Закона за културното наследство (ЗКН). Повечето поправки овластяват напълно местната власт по отношение на паметниците на културата, тяхното опазване, промяна или събаряне.
С приетите текстове се предвижда обекти, които нямат статут на културни ценности, да преминат в компетенцията на местните власти. Предвижда се вместо държавният Национален институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) да упражнява контрол над паметниците, както е сега, в общините да се създават специализирани звена от наличните общински администратори, отговарящи на изискванията на закона за контрол над извършването на консервация и реставрация. Според основния защитник на промените Красимир Велчев от ГЕРБ, промяната била мотивирана "с необходимостта да се преодолее забавянето на преписки от страна на НИНКН", където нямало ресурс да се справят с многото книжа.
Промените предвиждат също да се въведе "мълчаливото съгласие" от страна на общинските звена, което ще се прилага при искане на писмено становище и заверка в срок от 2 месеца от датата на постъпване на документацията за строеж, промяна, консервация и т.н. В мотивите е посочено, че целта на тази промяна е да се "ограничат бездействието на администрацията и възможностите за корупция".
Като се даде на местната власт пълно разпореждане с паметниците на културата много повече ще се стимулира корупцията по места, категоричен беше Вили Лилков от ДСБ. Според него не трябва да се маргинализира НИНКН, а обратно - трябва да се разшири съставът му, който е от 40-50 души заедно с шофьорите. Депутатът е категоричен, че промяната в закона не бива да се допуска, защото културните паметници в цялата страна ще бъдат съсипани или ликвидирани на местно равнище. Какво означава кмет да решава каква да е съдбата на главната улица в Ловеч, попита риторично Лилков.
С промените в ЗКН неглижираме дейността на НИНКН като държавен контролен орган, заяви лявата депутатка Дора Янкова. Давам си сметка, че се прави стъпка за децентрализация на част от дейностите на националния институт, но ми се иска когато правим такива промени, да видим въпроса в целия му прочит, обясни Янкова. Този законопроект да го приемем, ако е благородно дело в полза на общините, но ние реално правим стъпка само за София, Пловдив и Варна. А от Смолян и Кърджали ще трябва пак да ходят в НИНКН и инспектората за становища, добави тя.