14 Ноември 2024четвъртък08:36 ч.

Петър Витанов постави въпроси за „коридорите на солидарността“ пред двама еврокомисари в Брюксел

автор:Дума

visibility 5126

Ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов постави въпроса за функционирането на „коридорите за солидарност“ пред еврокомисаря по транспорт Адина Валеан и еврокомисаря за вътрешния пазар Тиери Бретон. Двамата участваха в заседанието на Комисията по транспорт и туризъм в Европейския парламент.

Преди година, като част от действията на ЕС за солидарност с Украйна, Комисията представи набор от действия, за да помогне на Украйна да изнася селскостопанската си продукция. Бяха направени т.нар. „коридори на солидарността“, за да се гарантира, че Украйна може да продава зърно, но също така да внася стоките, от които се нуждае — от хуманитарна помощ до фуражи и торове.

Година по-късно се оказа, че Комисията не е предвидила, че съседните на Украйна страни могат да понесат и тежки икономически щети, ако не бъде дефинирано, какво е позволено и какво разрешено в рамките на „солидарните коридори“, каза Витанов. Българският евродепутат попита и какви мерки ще бъдат предприети, за да бъдат защитени държавите от ЕС, които се намират в непосредствена близост до украинската граница.

Въпросите на Петър Витанов идват на фона на решението на българското правителство за  забрана за внос на 20 стоки от Украйна, наложена за два месеца. Сред забранените за внос стоки попадат пшеницата, пшеничното брашно, семена от слънчоглед, слънчогледово масло, царевица, мед и пчелни продукти, сурово и сухо мляко, някои ядки и семена, яйца и др. Забраната няма да бъде прилагана за стоки, които преминават транзитно през територията на България, те обаче трябва да са запечатани и пломбирани на границата.

Комисар Валеан отговори, че не могат да бъдат взимани едностранни решения и предстои Комисията да намери единен подход, като се вземат предвид трудностите, които изпитват определени държави. Не посочи обаче конкретен срок, в който това ще е възможно.

В рамките на дискусията Петър Витанов попита и дали Европейската комисия възнамерява, след поредицата от изказвания на европейски политици, да намали икономическата зависимост от Китай от гледна точка на управлението на транспортната инфраструктура. Известно е, че китайската държава и оперирани от нея компании, притежават важни части от инфраструктура на Стария континент.

„Няма ли опасност да се замени една зависимост – с друга, в случая тази на руските изкопаеми горива с тази на китайските суровини и инфраструктура“, попита българският евродепутат.

Повдиганата беше и темата за кризата в туристическия сектор след края на пандемията от Ковид-19 и възстановяването на пътуванията. В момента една от всеки десет позиции в туризма остава незаета заради недостиг на работна ръка в Европа, а липсват решения на ниво Комисия.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 801

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 896

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 785

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ