14 Ноември 2024четвъртък10:02 ч.

Няколко думи

Кръпка на джоба

/ брой: 212

автор:Ева Костова

visibility 3295

Близо 50 000 закъсали семейства ще получат от служебното правителство еднократна помощ за отопление от 300 лв. заради увеличените цени на горивата и обстановката с КОВИД. Проектът на постановлението бързо видя бял свят и получи благословията на бизнеса и синдикатите. Намериха се и 15 млн. лв. за реализирането му. Така ще се направи опит за обиране на луфтовете в т.нар. целево енергийно подпомагане за отоплителния сезон. Безспорно, похвална стъпка, която може да се определи като по-добре от хич. Ала идва голямото но...

Мярката е поредната кръпка на скъсания кожух на бедния българин, някак извадена пред скоби от контекста. И то в момент, в който кабинетът е залят от искания и предложения, например от синдикатите, за цял пакет от компенсаторни мерки за населението заради скока на цените на основни храни и на енергоносителите. И в навечерието на бюджет 2022, който трябва да се прави скорострелно, с неясноти около очаквано ново поскъпване на енергоносителите от 1 януари. Оправданията, че инфлацията е внесена отвън, малко се губят пред местните фактори за ускорението ѝ. Експерти припомнят с право, че либерализацията на цените на тока за бизнеса изобщо не е нова тема, за да се правим на изненадани сега и да се предприемат мерки от правителството "след после".

Ясно е, че цените на тока за бизнеса повличат като лавина дори стоките от първа необходимост, които по традиция българинът най-често слага на трапезата. У нас не е от вчера липсата на ефективни мерки за ограничаване на енергийната бедност. Отдавна се знаят трите фактора, които я раждат - ниски доходи, високи цени на енергията в сравнение с покупателните възможности на населението и сгради с лоши енергийни качества. Затова буди недоумение защо никой не знае колко точно всъщност са енергийно бедните у нас и близо десетилетие няма консенсус за бройката им... Някъде събира прах идеята за социални тарифи на тока за бедни и продължават опитите да се открива топлата вода.

Дявол да го вземе, защо в най-студените страни няма енергийна бедност? А ние, дето сме в умерения климатичен пояс, водим поредната негативна класация - 40 на сто от българите мръзнат, нямат пари за отопление, особено сега с увеличените цени на горивата и тока. А работодателите отгоре на всичко искат цените им да са еднакви за бизнеса и за хората! Енергийната бедност върви ръка за ръка не само с ниски доходи и сгради с липса на изолация и подходящо поддържане, но и със замърсена околна среда, незаинтересованост от държавата и пр. Богатите нямат тези проблеми. Но със сигурност решението не е само в еднократните помощи. То е в цялостната грижа на общините, на банките, на НПО и други организации, които могат да се съюзят срещу тази бедност с подходящи мерки и разбирателство помежду си. С участието на самите потърпевши. Не съм оптимистка, каза съседката пенсионерка с посинели пръсти в очакване на топлото...

 

 

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1786

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1587

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1640

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1501

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1771

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1780

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1682

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1842

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1676

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ