14 Ноември 2024четвъртък16:15 ч.

Акценти

"Историята е скърцаща врата..."

80-годишнината от рождението на писателя Никола Радев ще бъде отбелязана в "Старинният файтон"

/ брой: 200

автор:Елена Алекова

visibility 2651

Националният литературен салон "Старинният файтон" организира премиера на книгата  "Литературна анкета с Никола Радев". Анкетата на литературния критик Никола Иванов бе издадена по повод 80 години от рождението на писателя в края на миналата година и е своего рода продължение на "Книга за Никола Радев" (2018), представена навремето в Националния литературен салон "Старинният файтон". И двете книги са продукция на варненското издателство "Славена". И двете излизат по инициатива и с прякото участие на Никола Иванов - на първата той е съставител и редактор, във втората е събеседникът - "провокатор" на анкетата. В първата виждаме Никола Радев някак изотвън. Образът му израства и се разраства, пречупен през призмата на литературни критици и анализатори, поети, белетристи, колеги по служба и приятели, журналисти - в отзиви, статии, анализи за негови книги и творби, посвещения, спомени, интервюта с него. Втората ни го показва изотвътре - през неговия собствен филтър. Такъв, какъвто е - от дете до последните му години. 

Никола Радев не обичаше да говори много-много за себе си. Но анкетиращият го Никола Иванов, негов близък дългогодишен приятел, знае как да предразположи, да разговори мълчаливеца, за да измъкне от него шепи злато. Диалогът се води непринудено, завладяващо. "Не е имало предварителен план - споделя в "Необходимо предисловие" литературният критик - или намислени въпроси, които да предоставям на писателя и той да отговаря писмено. Всичко е било спонтанно, недирижирано, естествено. Просто сядахме у тях в апартамента му в "Младост 2", включвах записващото устройство и започвахме разговор. Някои от записите са правени вкъщи в Пазарджик, когато ми е гостувал с Райничка (съпругата на писателя - бел. Е.А.), други в Почивната станция на СБП във Варна, защото в продължение на 10-15 години всяко лято ходехме заедно на почивка там". Детството, студентските години в Литературния институт "А.М. Горки" в Москва, в семинара по проза на Сергей Залигин, годините като моряк, ходенето по мъките като издател, времето като председател на Съюза на българските писатели - всичко това, а всъщност цял един живот, е предаден пестеливо, живо, интригуващо. По страниците на книгата оживяват интересни съдби и характери, мяркат се силуетите на писатели от далечното и недалечното минало, с които Никола Радев е другарувал или се е срещал епизодично, но запомнящо се - Никола Фурнаджиев, Светослав Минков, Людмил Стоянов, Славчо Красински, Станислав Сивриев, Веселин Ханчев, Емилиян Станев, Николай Хайтов, Ивайло Петров, Иван Динков, Константин Павлов, Анастас Стоянов... Кратки разкази, по-скоро притчи... Поръсени с малко тъга, с малко хумор. Нещо като знаковата му книга "Когато Господ ходеше по земята", претърпяла няколко издания, само че в по-друг, по-интимен, мащаб. 

А към това - и много мъдрост, изведена от непосредствени наблюдения на живота, но и от историята на живелите преди нас. "Морето ме научи на много неща - споделя писателят, - но едното от тях е на приятелството, на дружбата. Това е морето. Когато дойде критичният момент, всички отиват задружно на дъното с "ура". Няма единият имал връзки и ще се спаси, а другите не, няма такова нещо. Всички отиват на дъното. Когато корабът потъва, потъва за всички". По повод на книгата си за антифашисткото движение във Варна и Варненския край в периода 1941-1944 г. "Истина без давност", писана по материали от Централния военен архив във Велико Търново, архивите на Народния съд и полицейските архиви от Варна, Варненския окръжен партиен архив, вестниците "Зора", "Черно море" и "Варненска поща", по спомени на десетки очевидци на събитията и съратници на загиналите и други, мъдрецът Никола Радев споделя в анкетата: "... Колкото до историческите истини, почти винаги животът ги допуска, но поуките са нищожни. Затова са виновни и историците, които слугуват на политиците, но най-вече политиците, които "подреждат" историята. А тя е скърцаща врата, пъхат си пръста в нея и често им го откъсва..."

Премиерата на "Литературна анкета с Никола Радев" ще се състои с участието на автора Никола Иванов при спазване на противоепидемичните мерки в сряда, 20 октомври, от 18 ч. в къща-музей "Димитър Благоев - Дядото" в София, ул. "Лайош Кошут" 34.

 

  

 

 

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ