16 Ноември 2024събота11:29 ч.

ЖИВОТ НА РЪБА НА ОЦЕЛЯВАНЕТО

Уж сме в Европа, а голяма част от българите са със стандарт на обитатели на африканските пустини

/ брой: 261

автор:Йордан Съев

visibility 1943

Според социални изследвания за нормално съществувание у нас на човек са необходими 513 лв. месечно. Това означава четиричленно семейство да има доход от 2052 лв., който да се формира от две заплати по 1026 лв. Оказва се, че въпреки кризата, 27% от работещите получават такива доходи, което обаче не означава, че същият процент от населението има необходимите средства за издръжка на живота. Това е така, защото тези 27% всъщност са 16% от общия брой на населението.
Има просперираща подоходна прослойка от 10-12%, която е надвила на харчовете си и живее в благополучие. Това са предимно хората от едрия бизнес и заемащите високи постове в държавната, съдебната и местната администрация. Към тях се причисляват още 3,5-4,5% босове от престъпния свят. Така критерият за доход, който осигурява средства за поддържане на среден и висок стандарт на живота, покриват около 31%. В тази група се включват както тези, които едва достигат минимума от 513 лв., така и хората с доходи, многократно надвишаващи този минимум. Общата сума на депозитите е близо 31 млрд. лв., но 72% от тях са притежание на 5%.
По-същественото е какво е положението с останалите 69%, които с доходите си

не покриват социалния минимум

Една пета от тях разполагат с по 230 до 513 лв. на човек и в различна степен задоволяват основни потребности от храна, могат да си плащат сметките за комунални услуги, транспорт и други насъщни нужди. Остават обаче 4/5 нискодоходни работници и служители със заплати под 400 лв., при което доходът се оказва недостатъчен дори да се покрие критерият за бедност. За България той вече е 236 лв. на човек, а дори с договорената минимална заплата от 1 май 2012 г. в размер на 290 лв. нетната стойност е 226 лв.
Дотук изглежда, че положението все пак не е съвсем отчайващо, тъй като 2/3 от работещите имат средства за макар и скромно преживяване. В същото време има 840 000 безработни, от които само 260 000 получават обезщетение. Близо 760 000 са пенсионерите с пенсии под 200 лв., което означава че дневният им оклад е номинално между 4,60 и 6,60 лв. Но той не може да се употреби само за храна и лекарства, защото с него трябва да се плащат данъци, такси, транспорт, административни услуги. Да не говорим, че ако на някой се наложи болнично лечение, това ще го вкара във финансов колапс.
По времето на икономическата стабилизация тройната коалиция успя да създаде условия за висока заетост. Сега се проявява противоположната тенденция - съкращаване на работни места. Само в БДЖ ще бъдат освободени към 3000 души. Министър Дянков иска да се закрие агенцията за държавен резерв, в която работят 650 служители, а също така персоналът на общините да се намали с 15%. Частният бизнес се задъхва. За 2 г. са фалирали 143 строителни фирми, а 186 са замразили дейността си, поради което 12 800 работници са се оказали излишни. В леката промишленост (хранително-вкусова и текстилна) такава е съдбата на 6900 души. Поради завишеното предлагане

цената на работната сила спада

При средна надница в строителството 45 лв. през 2008 г. сега тя е 32 лв. Търсят се все по-малко инженери, икономисти, учители, мениджъри от различен ранг.
В тази ситуация реакцията на мениджмънта и бизнеса е неадекватна. Така например намерението да се повишат цените на влаковите билети едва ли ще подобри финансовото състояние на БДЖ. Защото това ще доведе до отлив на пътуващи с влакове, въпреки че се предвижда те да бъдат намалени със 150. Отдавна не бях ходил на Централна гара София. Помня я главно от края на 80-те и началото на 90-те години. Тогава тя гъмжеше от хора, които пристигаха и заминаваха. Днес сградата пустее. От намиращите се на нейна територия към 120 павилиона, заведения и магазинчета работят около 27-30. Понеже наемът е висок, а оборотът нисък, съдържателите предлагат некачествени стоки и продукти на високи цени. Но това е засега начинът за някакво оцеляване. Поради крайно ниските доходи само в България и Румъния от страните в ЕС се предлагат дрехи и обувки втора употреба. Това са вещи, които в Германия, Франция и др. страни от Западна Европа се изхвърлят, но те се продават у нас. Както това става и с коли от автомобилни гробища.
Сега обаче в България се разиграва и една друга трагедия - тази на длъжниците, които не могат да погасяват кредитите си от банки и неофициални финансови звена. А много хора са принудени да прибягват към тях. По телевизията показаха младеж на 28 г., който работи със заплата от 430 лв. и тя му стига само до средата на месеца. След това занася компютъра си в заложна къща и така живее месец за месец.

Какви са перспективите

Вече споменахме, че към средата на следващата година минималната заплата ще се увеличи с 20 лв., но номинално само с 11 лв. Има някаква неоформена идея за индексация на пенсиите до 200 лв. Ще се намали обаче размерът на обезщетението за базработица и за майчинство, защото те ще се определят за по-голям период, когато е работено. А вдигането само на минималната заплата е в разрез с всякакви принципи. Минимално трудово възнаграждение получават работници без квалификация. Сега разликата в заплащането при тях и тези с ниска квалификация е 30-40 лв., а при средноквалифицираните - 60-70 лв. Когато минималната се повиши с 20 лв., разликата ще се сведе съответно до 10-20 и 40-50 лв. Тогава почти отпада стимулът работниците да повишават квалификацията си и да извършват по-сложен труд.
Подобно е положението и при пенсиите. Ако само тези до 200 лв. се индексират с 5%, един пенсионер, който получава 196 лв., ще достигне до 204,50 лв. В същото време този, който е получавал 200 или 201 лв., няма да има повишение. Но той е взимал по-висока пенсия, защото трудовият и осигурителният му стаж е бил по-висок, а на тази база се определя размерът на пенсията. Индексацията се прави въз основа на инфлацията, но тя засяга еднакво всички пенсионери. Почти сигурно е, че може да се повишат вдовишките пенсии. По този повод в порядъка на черния хумор се говори, че доскоро когато стари хора се срещаха, си пожелаваха живот и здраве, а сега включват и да се споминат половинките им, та да им се увеличи пенсийката.
Докато на власт е правителство на ГЕРБ (всъщност на Бойко Борисов), България и живеещите в нея са осъдени да битуват при мизерни условия. Един крайно некомпетентен финансов министър "връзва" бюджета основно на базата на рестрикция за разходите, а не предлага нищо за увеличаване на приходите, освен нови и по-високи акцизи. Това е, както е писал Яворов,

да се взима от голо риза

което означава, че данъчният нож вече посяга и на кожата.
В условията на криза финансовото положение на голяма част от населението се утежнява. Най-голямото бедствие е загубата на работа, което означава липса на средства за преживяване и посрещане на насъщни разходи. Вече 7-8% българи не са в състояние да изпращат децата си на училище. От 6 г. се забелязва тенденция към незаемане на студентските места в университетите. В периода 2008-2011 г. между 12 и 15% са се оказали в невъзможност да обслужват ипотечните си кредити, вследствие на което са загубили жилищата си. Близо 20% от потребителските кредити не се погасяват редовно и поради това получилите ги се посещават от съдия-изпълнител. В страната има близо 14 хил. заложни къщи, в които хората носят битова техника, бижута, облекло, аксесоари, срещу които получават в пари 20% от стойността им. А една вещ, попаднала веднъж в заложна къща, много рядко се връща при собственика си.
На дъното са клошарите, които нямат дом, а повечето от тях не притежават и документи за самоличност. Така те сякаш не съществуват. Спят в изоставени къщи и в сгради на закрити предприятия. Някои използват социални кухни, поради което на обяд ядат залева супа и картофена яхния с 2 филии хляб. За да изкара все пак някой лев за ракия, бира или вино, клошарят рови в кофите за боклук, от които събира вторични суровини. Говорих с един такъв, който ми каза, че дневната му норма е да изтърбуши 40 кофи за боклук, от които да събере книжни, картонени и метални отпадъци, с които да си купи 100 г сирене, половин хляб и два домата. За съжаление хората, които преживяват по този унизителен начин, се увеличават. Те вече не се конкурират за работни места, а кой пръв да претършува дадена кофа за боклук
Всичко това става в страна, която географски е в Европа, членка е на ЕС и НАТО и има намерение да се присъедини към еврозоната. А в нея част от хората живеят като че ли обитават африканските пустини. Поради това България географски е задният двор на Европа, а в социално отношение е НЛО.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ