14 Ноември 2024четвъртък12:27 ч.

Стихийно бедствие

Студенти и специалисти напускат България, заменят ги неграмотни - стотици хиляди

/ брой: 118

автор:Велиана Христова

visibility 2006

"Образованието също е бизнес услуга и това трябва да го имаме предвид". Това не е прословутото изказване на Бойко Борисов отпреди празниците, който добави в списъка на креативните си откровения идеята, че България може да търгува със студенти, като приема чуждестранни младежи за обучение, а после ги продава на страните им. Не е и плод на премиерското разбиране за икономическата целесъобразност на образованието на българските младежи от типа: "Аз им дотирам обучението, те ми бягат от държавата". Не, цитираната по-горе фраза беше изречена малко по-рано от шефа на просветната комисия в парламента Огнян Стоичков. Колкото да покаже как дълбоко вече е вкоренено у политиците мисленето за образованието като стока. Което, за да се продава добре, трябва да е с високо качество. Но да бъде любезно да си намира само парите, без да ангажира държавата с искания за повече инвестиции.
Така мислят тези, които управляват държавата България. И си намират удобното обяснение, че младите българи отиват да учат в чужбина, защото търсят по-добро образование. Е, как пък сред 52 висши училища у нас не се намериха такива, които да задоволят

претенциите за добро образование

Още повече, че в нашите вузове вече се влиза не по-трудно, отколкото в чуждите по простата причина, че местата за прием са повече от кандидатстващите. И обучението е не по-лошо, отколкото в повечето западни университети, като изключим две решаващи неща - увяхващата от непознато за Европа недофинансирана материална база и разхайтената дисциплина. В чужбина може би се научава повече, понеже там студентите учат, а тук "следват", без да ходят на лекции и упражнения. По тази причина министър Сергей Игнатов дава от юни 10 млн. лв. на висшите училища, за да учат студентите си по интернет. Вместо обратното - да им ги обещае, ако приберат питомците си в аудиториите.
Та, за да задържи студентите си, България първо трябва да инвестира в образованието поне толкова, колкото инвестират държавите средна ръка в Европа, та то да е съизмеримо с тяхното. Щом издържа охотно 130 административни ведомства, десетки безсмислени агенции и съвети от чиновници, тази държава би трябвало да издържа и просветните си институции. Само една идея - ако държавните чиновници с относително високите си заплати най-сетне започнат да си плащат сами осигуровките, вместо да им ги плаща хазната, бая паричен ресурс ще се освободи за доста по-перспективни неща от

охолството на чиновника

И второ, властта трябва да си даде сметка за размера на бедствието, наречено изтичане на човешки ресурси. И да отстрани причините. Не може да принуди студентите 5 години след завършването си задължително да работят в България, както иска премиерът, защото не може да им осигури работа. Нито пък може да накара младите специалисти да върнат парите за обучението си, ако заминават на работа другаде, понеже тогава пък всички младежи 100% ще се запишат направо в чуждите вузове. Изходът е един - ако ситуацията я тревожи, държавата първо трябва да си изясни размера на бедствието, второ - да създаде условия за живот и достойна работа на младите тук.
Странна работа - оказва се, че нашата държава все нищо не знае. Не знае колко точно са безработните, не знае колко българи са се изселили трайно в чужбина и колко са временно на гурбет, не знае колко точно български студенти са постъпили във вузовете на други страни. Някои съсловни и неправителствени организации се опитват да съберат приблизителни данни за всичко това и показват отчайваща картина. Само в последните два месеца те огласиха, че 400 000 млади учени и специалисти са "изтекли" в чужбина. За подготовката им България е похарчила по груба сметка близо 4 млрд. долара,

които подаряваме на богатите страни

барабар с 25 млрд. долара бъдещ национален доход, които тези добре обучени кадри ще създадат там, плюс 400 000 бъдещи американчета, германчета, холандчета или испанчета с българска кръв. Но там, където отиват, младите учени ще имат поне 10 пъти по-високи заплати от ония подаяния, които получават тук. Пък и мотивацията на тези хора да напускат страната зависи не само от натрапената мизерия в науката, а и от общото състояние на България, която вече трудно усвоява изследователски продукти. Но пък в последните 5 години с 50 000 са се увеличили заетите в сектор "хотели и ресторанти", казва НСИ. Оборотът, реализиран от иновативни предприятия у нас, както твърди статистиката, е 7,8% от целия оборот на икономиката; през 1985 г. продукцията на иновативните предприятия е 48,3% от цялата. Ето какво се е случило и се случва със страната. Съвсем логично в настоятелството на БАН правителството праща министрите Сергей Игнатов и Трайчо Трайков. Единият ще контролира края на зорлем утрепаната наука, другият отговаря за туризма...
Западни коментатори напоследък отбелязват, че развитите страни на континента имат интерес да извлекат мозъците от Източна Европа, за да запълнят празнината след изтичането на техни специалисти към САЩ и Канада. Дори Световната банка вече постави като проблем за България "изтичането на мозъци".
Пак по приблизителни данни половината от всеки випуск абитуриенти кандидатстват за университети в чужбина и около 80 000 са българските студенти, обучаващи се в чужди вузове. Там почти всички те взимат кредити, 86% не се връщат в България, преди да ги изплатят. Всъщност повечето след завършването си изобщо не се връщат. Същата Германия, за която според "Шпигел" нашите гастарбайтери стават не по-малък проблем от турските, изсмуква 12 500 наши студенти, а колко са работещите българи с висша квалификация там, никой не знае. Просто Германия от няколко години изпълнява специална програма за привличане на мозъци. А у нас дори децата в прогимназията все повече се интересуват как да продължат образованието си навън. За да се уредят овреме за нормално бъдещо битие в прилични условия и с достойна заплата.   
И докато загубата на интелект, на мозъци, на подготвени специалисти се превръща наистина в бедствие, политиците ни с плътно затворени учи и уши "не забелязват" истината. Хората бягат в чужбина от мизерията тук, отиват да продадат квалифицирания си труд за по-високи заплати. За една година 1000 лекари са заминали от страната, гонейки в чуждото здравеопазване средно 6000 евро на месец плюс квартира, ясла и градина за децата им и други екстри.

Отиват си по 10 на ден

Защо някой си мисли, че тези хора няма да потърсят място, където да живеят достойно? Още толкова медицински сестри за същата година са се уредили с възнаграждение 2500 евро в замяна на 500-те лева тук. Великобритания ги приема особено охотно. Други близо 2000 сестри са напуснали здравната система. В същото време у нас вече не достигат лекари в много специалности и около 35 000 медицински сестри. Ако през 1993 г. лекарите и сестрите са били общо 56 000, днес са останали 36 000. А както се разбра преди ден, над 1,2 млн. души в България са реално безработни - дори хора с по няколко висши квалификации, нищо че статистиката оповестява само 352 хиляди от тях. В същото време над 500 000 деца са напуснали училище от 1990 г. насам и днес са неграмотни и неуки. Над 70 000 българчета в декадата 1999-2009 г. не са стигнали и до VIII клас. Те постоянно навлизат на пазара на труда, който трудно поглъща хора без професия. Един мургав събрат в Деня на ромите рече пред камерите дословно: "Що не раждате повече, кой ще ни изкарва помощите?".    
Тези дни столичани пак се възмущават от разголени телеса и задници с жартиери като за "Мулен руж", висящи всяка вечер на гроздове от абитуриентски мерцедеси и беемвета. Момчета зад волана надигат бабаитски бутилки с алкохол, дънейки с все сила клаксони по светофарите в центъра на София - напук на празните обещания, че полицията тази година няма да позволи вакханалия. Нормално е в такъв момент зрелостниците да освобождават емоции и енергия, но посоката, в която го правят, говори, че никой не ги е възпитал на нищо. Те познават само чалга поведението, което се насажда като стил на битието в България. 
Можете да се възмущавате колкото искате. Интелигентните млади българи не искат повече да живеят в това.


- 400 000 млади учени и специалисти са напуснали страната
- 80 000 наши студенти учат на Запад
- Над 500 000 деца са напуснали училище от 1990 г. насам и сега са неуки
- 1000 лекари са заминали в чужбина за последната година, отиват си по 10 на ден
- 1300 медицински сестри за същата година са отишли на работа в други страни, други 2000 са напуснали здравната система 
- Безработни у нас реално са над 1,2 млн. души, някои - с по няколко дипломи
- 200 000 българи заявяват, че биха се махнали веднага, за да не живеят тук.

Инвестиции

За средно и висше образование
България - 3,8% от БВП
ЕС-27 - средно 5,1%

За наука
България - 0,3%
ЕС-27 - средно 1,84%
- Оборот на иновативните предприятия през 2008 г. - 7,8% от оборота в икономиката; продукция на иновативните предприятия през 1985 г. - 48,3%.
 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 148

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 144

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 146

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 134

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 169

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ