Взаимно опознаване с 200-годишна традиция
Сборник, издаден в Москва, разширява и задълбочава знанията на читателите в областта на българо-руските културни и литературни връзки
/ брой: 143
Сборникът "Болгария и Россия (ХVIII-ХХ в.): взаимопознание", неотдавна излязъл от печат в Москва, е поредното свидетелство за неугасимия пламък на дружбата и сътрудничеството между народите на двете страни. Той е плод на проект по двустранното сътрудничество между Института за литература при БАН и Института за славянознание при Руската академия на науките. Българските автори са 26, руските - 8. Всички статии излизат на руски език (с кратки анотации на български) и са предназначени в голяма степен за руския читател, но се четат с оправдан интерес и от нас, българите, владеещи малко или много руски език.
Тази книга е безспорно постижение в областта на хуманитаристиката и се отличава от познатите ни подобни сборници с няколко важни характеристики. Учените разглеждат българо-руските взаимоотношения за период от 200 години в различни области на културата и в художествената литература, съобразно новите реалности, но с уважително отношение към богатото литературоведско и културологично наследство на българската и руската историография; от позициите на новите подходи за разбиране и оценка на богатата с различни събития и факти история на многовековните културни контакти на двата народа. Благодарение на създадените условия за свободен достъп до изворовите и архивните материали, както и на липсата на идеологически и цензурни ограничения, някои аспекти от общата ни история са особено актуални.
Като цяло сборникът разширява и задълбочава познанията на читателите в областта на българо-руските културни и литературни връзки. Издателите посвещават книгата на блестящия съветски и български учен с българско потекло - Георги Гачев (1929-2008), един от вдъхновителите за създаването на сборника. Радостно е да съобщим още, че сътрудничеството между българските и руските учени продължава с реализацията на новия проект "България и Русия (ХVIII-ХХI век) - утопии, образи и модели". Да им пожелаем творчески успех!