Цветното зрение на рибите
/ брой: 166
Осветеността на водната среда до голяма степен определя двигателната и хранителна активност на рибите, а цветното зрение се използва за разпознаване на водните и растителни организми. При някои риби цветното зрение служи за рефлекторно изменяне на окраската за защитни цели.
Денонощните изменения на интензивността на осветяване са причина за вертикалните миграции на рибите през деня и нощта. За всеки вид риба съществува пределна слънчева радиация, над която условията за нея стават неблагоприятни. Тогава се спускат в дълбините и престават да се хранят. Това се потвърждава от поведението на рибите в облачно време - те съхраняват своята активност през целия ден. Между другото безгръбначните и ракообразните, които водят дънен начин на живот, не търпят преки слънчеви лъчи. Затова при изгрев слънце те напускат своите убежища и започват да търсят храна, а при първите слънчеви лъчи бързат да се скрият в дълбокото.
Именно в това се крие активното сутрешно кълване, когато едрите риби се приближават до бреговете.
От казаното дотук могат да се направят няколко практически съвета.
Риболовът при безоблачно небе и ясно слънчево време няма да бъде успешен. Дори да има кълване, то ще бъде по-скоро със случаен характер. Опитните риболовци по това време почиват в очакване на вечерното кълване. Понякога условията на водоема позволяват да се удължи риболовът след изгрева, ако се премине на сенчеста страна. По принцип по-добре е винаги да се лови на източния бряг по възможност.
Наличието на цветно зрение при рибите задължава риболовеца да се погрижи за маскировката на линията. Влакното, поводите, куките по цвят трябва да съответстват на околната среда и да се сливат, за да не плашат рибата.
Що се отнася до цвета на стръвта, трудно е да се дават съвети. може само да се обобщи практиката. Болшинството от рибите се привличат от стръв в червен цвят, може би защото повечето червеи и личинки са в такава окраска. На големи дълбочини може да се премине на стръв в жълт или зелен цвят. Жълтото по тонове е близко до червеното. А зеленото е естествено близък цвят до рибата.
Определени видове риба кълват добре на разноцветна стръв. Костурът и бабушката удачно атакуват "мартеница" - бял и боядисан в червено бял червей. Обяснението си остава загадка. Все пак има някои закономерности. В условията на слаба видимост, предизвикана от недостатъчно светлина или мътна вода, рибите по-добре забелязват или атакуват светлите примамки, а при хубава видимост - тъмните.
Доста оскъдни и противоречиви са сведенията как влияе изкуствената светлина на рибите нощем. Някои риболовци твърдят, че змиорката и шаранът се плашат нощем от светлина и затова стоят далече от брега. Към светлината обаче охотно се приближават сомът и бабушката. Бялата риба е безразлична към светлината нощем.