Стъргалото
/ брой: 168
Бул. "Витоша" е "стъргало" на София, реши Столичната община, която успя за няколко години мъки да завърши т.нар. нов облик на булеварда. Софиянци изстрадаха "стъргалото" с надеждата, че пешеходната зона ще е определена за пешеходците. Но не би, защото капитализмът не търпи празни пространства с идеална цел, трябва да падат пари от тях! Софиянци пострадаха по напълно закономерен начин. И към днешна дата си имат "стъргало", но нямат своя булевард. Нито къде да седнат на него.
На "стъргалото" има място за всякаква менажерия - заведения, хранителни, лечебни, оздравителни, подкрепителни и какви не центрове. Затова и столичният пешеход въстава, защото на пешеходната зона няма място за ходещи. Има всякакви места за сядане, ядене и пиене, но ей-така да приседнеш... Не носи печалба.
Новият бул."Витоша" е абсолютното доказателство как една добра идея може да се изкриви до неузнаваемост. Там има място само за онези с парите и торбите, дето ядат или само пият. Това е творческата идея на арх. Диков.
Този проект не е единственият, който Столичната община съсипа и заради който гражданството негодува. Така общината без мисъл участва и в проекта за остъкления купол на Ларгото в София, дето сега не знаят как да го завършат. Доказателство за творческата немощ беше и идеята да премине трамвай през Борисовата градина или градината да стане платен паркинг.
Начело на всички тези безумия стои фигурата на главния архитект на София Петър Диков, който се държи като недосегаем бизнесмен от частна фирма, а не като човек, в чийто ръце е общественият интерес. Безумие беше и конкурсът за обновяване на четирите градски централни части на София. Спечелилите конкурса още съдят общината заедно с неспечелилите.
Ремонтираният бул. "Витоша" е огледало на липсата на цялостна концепция за развитието на града. Поредният проект на парче, който СО подмени пред очите на всички. А пешеходците и техните пейки кучета ги яли.