Совалките на Борисов вкараха съдебната реформа във фризера
Два варианти за ремонт на основния закон след среща на премиера с ДПС
/ брой: 166
Няма съгласие по съдебната реформа. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и лидера на ДПС Лютви Местан, която се проведе в парламента вчера. ДПС излезе със свои съкратени предложения за промяна в Конституцията и практически подкрепи идеите, изложени ден по-рано от АБВ. Това стана, след като Борисов и Местан се преместиха в кабинета на Цецка Цачева. На срещата при шефа на парламента по спешност беше повикан и лидерът на Реформаторския блок (РБ) и основен вносител на промените в основния закон Радан Кънев. Той влезе на бегом в стаята на Цачева и разбра, че практически РБ остава изолиран от собствените си предложения. Разширяване правомощията на инспектората, пряко избор на съдии и прокурори и двукамарен ВСС, са исканията, с които са съгласни от ДПС и от ГЕРБ. Ден по-рано подобно беше и настояването на АБВ. По тази начин РБ остана с доста по-различни искания за промяна на Конституцията.
ДПС са предложили да бъде направен опит с подписите на 180 народни представители да се внесе нов проект за изменение на Конституцията, който да съдържа само консенсусните положения, съобщи от своя страна лидерът на движението Лютви Местан. Стъпваме на общото консенсусно поле, което премиерът очерта през последните дни, в противен случай има риск конституционната реформа да се провали, беше неговото мнение.
Трябва всеки да направи своите отстъпки и да положи усилия в името на националния интерес. Дори този проект да събере 160 гласа, той ще се придвижи по продължителна и мъчителна процедура. Той не генерира съгласие и ще завърши към края на годината, направи прогнозата си той. По думите му промените не могат да станат по време на кампанията за местните избори и непосредствено след тях. Затова Местан предложи това да се случи до 15 септември, като дори депутатите да прекъснат своята ваканция.
Според Бойко Борисов има два подхода - или подкрепа от 160 гласа за промяна на Конституцията, или събиране на 180 подписа за внасяне на нов проект, който да ускори процедурата с няколко месеца. Ако съм сигурен, че ще имаме 160 гласа, предпочитам 160. Но правихме сметки тук с калема доста време и както и да ги събираме, все късо и късо, каза той в отговор на въпрос кой от двата варианта предпочита. Ще положа и утре (б.ред днес) усилията, разчитам и на колегите от БСП, разчитам и на колегите от БДЦ, с които ще се срещна, допълни Борисов.
Всичко това, за което говорим, не обслужва нито сегашното ръководство на прокуратурата, нито съда, защото то ще влезе след техния мандат, след избора на новия ВСС, допълни Борисов и набързо приключи брифинга, защото закъсняваше за полета за Бавария.
По късно Радан Кънев определи като "имитация на реформа за пред чужденците" идеите за приемане на консенсусен тип промени в Конституцията. В изявление той каза, че РБ остава на позицията си относно промените в основния закон. Ако не минат конституционните промени, нищо не е стабилно в България, заплаши той.