14 Ноември 2024четвъртък09:55 ч.

Интервю

След Луната, следващата цел на Индия е Слънцето

София и Делхи могат да засилят добрите си отношения чрез повече образователни и културни обмени, казва известният журналист

/ брой: 167

автор:Таня Глухчева

visibility 7154

Интервю на Таня Глухчева


Меуати Ситарам е от Мумбай, Индия. Той е журналист с над 30-годишен трудов стаж. Темите, които покрива през цялата си кариера са най-разнообразни, свързани с политиката, дипломацията, икономика, пътешествията, туризма и културата. За да предлага по-интересни и достоверни материали, той често пътува. Последното, засега, е било в Китай през първата половина на годината, където е бил поканен от Международния китайски пресцентър на приятелски обмен. В момента Меуати е изпълняващ длъжността главен редактор във вестник "Мумбай месинджър".

"Всички хора по света, всички хора от всяка страна и регион: успешната индийска мисия не е само на Индия... този успех е на цялото човечество", заяви премиерът на страната Нарендра Моди от Йоханесбург. И допълни: "Можем да се стремим към Луната и отвъд нея!" Тези думи на азиатския лидер отекнаха от Йоханесбург, където той беше на среща на върха на БРИКС. Успехът на Индия в Космоса е и поводът да разговаряме с господин Меуати Ситарам.

---------------------------------------

- Господин Меуати, изглежда, че 2023 г. е много важна в историята на Индия. Страната вече е най-населената, изпреварвайки Китай, а миналата седмица, успешно кацнахте на Луната... А годината все още не е приключила. Какво друго можем да очакваме?

- Да, така е. Годината е много важна за нас. Някои от плановете ни за оставащите няколко месеца са, че Индия възнамерява да изпрати мисия и до Слънцето. Проектът се нарича "Aditya L1". Срещата на върха на Г-20, ще доведе 20-те най-развити икономики в света в Ню Делхи и със сигурност нещо много голямо ще произлезе от това. Защото Индия има бизнес интереси, които само ще помогнат за развитието й. Има голяма вероятност "Тесла" да обяви, че ще отвори врати при нас. Ще се разгърне "Хиперлуп" - високоскоростна транспортна система. Четири стартъп космически фирми - "Пиксел", "Скайрут", "Агникул" и "Днрува" възнамеряват да изпратят свои сателити в орбита. Имаме толкова идеи, планове и проекти за изпълнение...

- Очаквахте ли този успех с кацането на Луната? Как реагира народът?

- Хората бяха затаили дъх до последния момент, докато станцията докосна повърхността. Цялата страна отпразнува успешното кацане на "Чадраян-3". Хората из цялата страна се радваха и празнуваха по домовете и по улиците. Всички са изпълнени с гордост. Имаше фойерверки, танци, песни. Беше истински празник. 

В цяла Индия хората се радваха и празнуваха по домовете и по улиците. Всички са изпълнени с гордост след успешната мисия на "Чадраян-3"

Министър-председателят Нарендра Моди нарече постижението "момент на гордост" за Индия и космическата й програма. (Вероятно това го вдъхнови на срещата на върха на БРИКС да повдигне въпроса и за съвместно сътрудничество на държавите-членки за бъдещи съвместни космически проекти, б. ред.).

- Как смятате - Индия съперник на Китай ли е или на Съединените американски щати? Виждате ли страната си като световна икономическа суперсила?

- Индия е едновременно съперник и партньор на Китай. В момента я определям като нарастваща икономика, стремейки се към влияние в световен мащаб. Знаете, че Индия и Китай исторически имат конфликт. Но въпреки това двете държави също така са си сътрудничили в немалък брой случаи. Пример бих могъл да дам по отношение на климатичните промени и търговията. Но в никакъв случай не е съперник на САЩ. Все пак, имаме сходни стратегически интереси в Индо-тихоокеанския регион. 

А дали Индия ще се превърне в световна икономическа суперсила е спорен въпрос. Могат да се посочат, както много силни черти, така и голям брой предизвикателства пред страната. Затова само времето ще покаже дали ще се превърне в световна икономическа суперсила или не.

- Как бихте коментирали положението с правата на жените в страната? Този проблем скоро ще намери ли решение?

- Положението с правата на жените в Индия е много сложно. Въпреки че през последните години се наблюдава известен напредък. Но, за съжаление, все още има много предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени. 

Като положителна политика мога да посоча приемането на закона за сексуално посегателство на работното място. Разбира се, това в никакъв случай не е достатъчно. Бедността, която не е никак ниска в страната обаче, също допринася за насилието и дискриминация на полова основа. Настроенията в обществото към жените, самият манталитет трябва да се променят, за да има равнопоставеност или поне да има по-голямо равенство.

- В миналото България и Индия са имали много силни връзки. Смятате ли, че те могат да се задълбочат? Какво сътрудничество бихме могли да имаме? 

- Двете държави са имали и продължават да имат общ интерес в много сфери. В това число търговията, инвестициите, образованието и културата. Има много начини България и Индия да заздравят отношенията си. Единият е да се засилят и увеличат търговията и инвестициите. 

Индия е бързо разрастваща се икономика, която предлага възможности за бизнес в България. Друг начин е да има повече сътрудничество в образователната и културната сфера. Убеден съм, че има много какво да дадем едни на други чрез различни обмени. Така и двата народа взаимно ще се обогатим.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1396

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1585

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1938

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1636

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1497

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1769

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1777

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1674

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1838

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1674

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ