Изненадващо
РБ и ДПС на среща за избирателната система
Задължителна преференция при пропорционален вот и без праг за влизане в парламента иска Реформаторският блок
/ брой: 139
Консултации по темата за това каква да е избирателната система във връзка с предложените въпроси от президента Росен Плевнелиев за национален референдум започнаха от вчера ДПС. Първите, които бяха поканени за разговор, бяха лидерите на Реформаторския блок. Ден по-рано лидерът на движението Лютви Местан предложи в България да се въведе изцяло мажоритарна избирателна система.
Мажоритарният вот няма да засегне ДПС, беше категоричен ведната след срещата с Радан Кънев Местан. Той подчерта, че са обсъждали референдума и допълни, че от неговата партия биха искали следващата седмица да се проведат срещи и с останалите парламентарно представени сили в 43-то НС.
Трябва да имаме съзнание до какви дълбоки промени в моделите на управление на страната биха довели промените в избирателната система, смята Местан. Той споделил пред РБ, че от ДПС дълбоко не вярвали в тезата, че чрез промени в избирателната система може да се постигне по-високо качество на политическата система. Според него в света има успешни модели както на политически системи, основани на пропорционален парламент, така и на мажоритарен.
Местан припомни, че в български условия от години се твърди, че по-подходящата система е пропорционалната, защото гарантира политически плурализъм, интереса и на малките партии. Ние нямаме притеснения от мажоритарния вот, защото признавам, предвид и на географията на вота за ДПС, мажоритарният вот няма да ни засегне, повтори още той.
На свой ред Радан Кънев обяви, че имат разминавания, защото предложението на РБ, залегнало в предизборната програма, е да има запазване на пропорционалната система със задължителна преференция за кандидатите и при практически нулев праг за влизане в парламента.
От мажоритарна система с едномандатни райони без втори тур интерес в България биха могли да имат единствено ГЕРБ и ДПС, каза лидерът на ДСБ, като допълни, че преференциите са от полза на десните партии. По думите му хората искали повече възможност реално да избират депутатите си. РБ предлага гражданите да избират 240 от 240 депутати. Според него и двете формации проявили разбиране към позициите си. Съгласие на тази среща не било търсено, а идеята на реформаторите била при задължителна преференция и непосочена такава бюлетината да не е действителна.