11 Октомври 2024петък14:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отново за хъба

/ брой: 151

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1513

Едно от основните събития в края на миналата седмица се оказа пускането на нова газова отсечка близо до българо-турската граница. Тежест му предаде и присъствието на премиера Борисов. Отсечката позволява транзитният газов поток по Трансбалканския газопровод да върви вече не само от България към Турция, но и в обратна посока. Така ще може да се транспортира руски газ по "Турски поток" за планирания от правителството хъб край Варна, похвалиха се управляващите. Оставяме настрана въпроса защо "Южен поток" стана изведнъж "Турски поток". Вероятно някои все още си спомнят посещението у нас на сенатора-ястреб Джон Маккейн, който принуди правителството да спре проекта. Това накара Путин да отиде до Анкара и да обяви официално замяната на "Южен поток" с "Турски поток". А България остана с надеждата за газов хъб.
Докато другите се чудят къде какво щяло до мине, ние си работим и още днес можем да бутаме газа до Солун и Белград, заяви премиерът. Все пак остават два основни въпроса - ще има ли нещо за бутане по тръбата и ще ни даде ли някой да го бутаме изобщо. Защото всеизвестна истина е, че при подобни проекти, свързани с геополитиката, последната дума имат великите сили. Да не говорим, че газовият хъб край Варна трябва да получи и благословията на Брюксел, което незнайно защо се бави. За сметка на това оттам идват противоречиви сигнали. ЕК подкрепя амбициите на България за свързване на доставките на газ, което ще допринесе за по-диверсифицирани и конкурентни газови пазари, казва зам.-шефът на ЕК Марош Шевчович пред "Дойче веле". България още не отговаря на условията на ЕС да стане газов хъб, твърди от своя страна Клаус-Дитер Борхард, директор "Вътрешни енергийни въпроси" в ЕК.
По принцип, след като изпуснахме питомното и сега гоним дивото, създаването на газов хъб е добро решение за България. Едва ли обаче някой се надява, че той бързо ще стане реалност, ако изобщо стане. Съществуването на подобен разпределителен център предполага увеличено търсене на газ и различни източници на доставки, а това го няма у нас. Реално газов хъб вече съществува, но той е в Турция, където се срещат газопроводите от Русия и Азия. Затова, въпреки че проектът се представя като успех на властта в България, тя ще има ограничено влияние върху него, а условията ще се налагат от Москва и Анкара.

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 278

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 332

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ