Незабравимото
/ брой: 127
За Русенския драматичен театър "Сава Огнянов" имам незабравими спомени от студентските ми години. В средата на миналия век на сцената му бяха поставени за първи път в България пиесите "Всяка есенна вечер" от Иван Пейчев и "Светът е малък" от Иван Радоев, както и драматизацията на "Нонкината любов" от Ивайло Петров. В "Театрална книжица" (издание на "Медиатех" - Плевен) русенецът Живодар Душков ни среща с незабравими имена от театъра. Публицистът пише с преклонение за Тодор Дашков (1890-1965) - представя ни го като историк на театралното дело в Русе и автор на драмите "Маркови кули" и "Русалина".
Специално внимание заслужава изследването на Душков "Шекспировият репертоар на Сава Огнянов". В него ни запознава с патрона на театъра - от първите превъплъщения на юношата-актьор в образа на Шейлок от "Венецианския търговец" на русенска сцена през образа на Хамлет, изпълнил го за пръв път на сцената на Народния театър (1920), до последната роля на великия актьор Клавдий от "Хамлет" - четири седмици преди внезапната му смърт през март 1933 г. Припомня ни и за образа на Динко от пиесата "Вампир" на Антон Страшимиров, в който Сава Огнянов пръв се е превъплътил на сцената на Народния театър (1910/1911), както и за постановката й на русенска сцена през 1931 г. по случай 40 години писателска дейност на автора. С познавателна стойност е и статията "Детският театър в Русе през 30-те години на ХХ век". Детската театрална школа е била открита, когато общинският театър е оглавен от Николай Фол (1936/1937), а Мария Димова е ръководела балетна школа за художествен балет, пластика и ритмус.
В "Театрална книжица" са намерили място отзиви, очерци и интервюта, които Живодар Душков е писал през годините за русенските артисти Андрей Медникаров, Ружа Любомирова, Людмила Петрова и Миланка Петрова. Авторът ни открива неизвестна страница за рано починалия театрален режисьор Любен Гройс, който като ученик в Русенската мъжка гимназия се е изявявал като поет.