Мускусният плъх
/ брой: 75
Мускусният плъх (Desmana moschata) е дребно животно, дълго 20 см, с конусообразна глава и мощни мрежести крака. Живее във и под водата и в близост до езера. Носът му е гъвкав, наподобяващ хобот, ушите и ноздрите му се затварят, когато се гмурка във водата. Люспестата му опашка изпуска масло с миризма на мускус, което прави непромокаема гъстата му козина. Обитава мрежа от бърлоги, състоящи се от по 2-3 помещения, застлани с растителност.
Храни се с водни насекоми и лаврите им, също с охлюви и дребни, бавно движещи се рибки, привличани към леговището му от мускусната миризма и аерираната вода, която оставя след себе си.
Мъжкарите излизат на сушата и изправени, с високо вирнат нос душат за врагове. В тази поза издават тракащи звуци, за да си привлекат партньорка. Образуват моногамни двойки. Женските раждат от едно до пет слепи плъхчета най-малко веднъж годишно. Отглеждат ги, докато навършат 8-10 месеца.
През XIX век те са били обичайно присъствие от Киев до планината Урал. Ловени са заради меката си трайна кожа. А заради мускусната миризма, която издават, докато се сушат, опашките им са слагани между дрехите, за да гонят молците. Маслото е използвано в парфюми и одеколони.
Към 20-те години на миналия век мускусните плъхове в Русия са намалели много и правителството забранило лова им. След това на няколко пъти са въвеждани и отменяни ограничения, а през 1957 година е наложена пълна забрана на лова.
Напоследък в Русия се вземат сериозни мерки за увеличаване и разпространение на популацията им. Днес те са съсредоточени главно в блатисти местности по притоци на реките Дон, Урал и Волга. Особено гостоприемен за тях е резерватът "Онуфреняс", създаден през 1935 г. по долината на река Ока, приток на Волга. През 1997 г. в "Онуфреняс" са уловени 18 плъха и пуснати в Националния парк "Орел" в Западна Русия.