Съвети
Кога и каква стръв да използваме?
/ брой: 207
С изключение на белия амур, който произхожда от едноименната азиатска река, всички риби са хищни.
Със смяната на годишните времена, с промяната на температурата на водата и в течение на живота си рибите имат различни предпочитания към храната. Така например с годините червеноперката се превръща във вегетарианка.
Въпросът "Каква стръв да използвам в предстоящия излет?" вълнува запаления риболовец. Темата е необятна и зависи от въображението на всеки. Например допреди петнайсетина години едва ли някой си е представял, че в България риба ще може да се лови на силиконова примамка.
Както не е известно и кой и кога е хванал за първи път каракуда на стиропор. Но днес знаем, че понякога това е единствената стръв, даваща резултат.
На стръвта са посветени цели трудове и темата не е изчерпана. Ще разгледаме най-ефикасните и лесни видове, при които изборът доста се опростява. Стръвта бива естествена (от животински или растителен произход) и изкуствена.
Естествената стръв се използва по-често в риболова от изкуствената. Най-важното, което трябва да знаем, е, че растителната стръв е по-ефикасна през лятото, докато през зимата рибите предпочитат месната храна.
Към естествената стръв от животински произход причисляваме червеите, насекомите, ларвите, пиявиците, малките рибки, жабчетата, черва на птици, кокоши яйца, сирене, кашкавал, черен дроб, съсирена кръв и др.
Универсална примамка за всяко място и всяко време е торният и земен червей. Най-добрите се намират в купчините гниещи растителни отпадъци, а не в животинския тор. В постните почви червеите са по-подвижни. По възможност избирайте по-малките. Добре е в кутийката, където ги съхраняваме, да сложим утайка от едро смляно кафе, която ги втвърдява. Червеят се набожда на 2 мм от главата и се надява по дължината на цялата кукичка, а опашката му се оставя да шава.
Правилно подбраната стръв води до добри резултати