Имот на длъжници ще се продава над данъчната оценка
/ брой: 139
Началната цена при първата публична продан не може да бъде по-ниска от данъчната оценка на имота, когато такава е определена. Това реши парламентът при приемането на второ четене на промени в Гражданския процесуален кодекс. Депутатите от ГЕРБ се съгласиха това да е единственият подкрепен от тях текст. Предния ден те отхвърлиха всички предложения на опозицията за по-справедливо отношение към хората и ограничаване произвола на частните съдебни изпълнители.
Мая Манолова заяви, че мутрите не са напуснали обществото, а под формата на частни съдебни изпълнители продават на безценица и много под пазарната оценка имоти на свои длъжници. Тя припомни, че неплатени сметки за парно могат да завършат с продажба на жилище на длъжника под номинала на цената, след което засегнатият изплаща кредити до живот. Манолова обяви, че в България е рекорден за ЕС броят на самоубилите се вследствие на невъзможност да изплатят дълговете си. От дискусията стана ясно, че ГЕРБ е против всяко предложение по казусите с частните съдебни изпълнители, защото се чака проектозакон, който трябва да влезе от Министерския съвет.
Депутатите приеха в 1-месечен срок БНБ и правосъдното министерство да създадат т.нар. единна среда за обмен на запори, чрез която при запор на сметки на длъжник той да заплаща само такса от 18 лева, независимо от броя съобщения за запор на банки.
Запазва се редът, при който съдът може да издава изпълнителен лист срещу длъжник, без да го призовава. Въпреки острото недоволство на БСП и Патриотичния фронт остана в сила и разпоредбата частните съдебни изпълнители да могат да начисляват такси, които са по-големи от дълга.