15 Ноември 2024петък09:31 ч.

ПЛАНЪТ НА ТРЪМП ЗА УКРАЙНА Е ИЗПРАВЕН ПРЕД КЛЮЧОВ ТЕСТ

Путин каза, че преди мирните преговори да започнат, западните санкции трябва да се прекратят, а Украйна да се откаже от членство в НАТО. Руските искания бяха отхвърлени от Киев. За САЩ и НАТО не е ясно как подобно условие може да бъде наложено на другите съюзници на Украйна, дори ако Тръмп намали санкциите

/ брой: 216

visibility 1571

Ели КУК* и Мая МЕХРАРА*
Newsweek

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом в началото на следващата година, но все още не е ясно как новоизбраният президент планира да изпълни обещанията си да сложи край на войната в Украйна за един ден и как ще реагира Кремъл.
Първа пречка за всяко потенциално споразумение е продължаващото присъствие на Украйна в района на Курск в Русия, където тя направи значителни стъпки след изненадваща трансгранична операция през август 2024 г.
Тръмп многократно е казвал, че ако влезе в Белия дом, ще сложи край на продължаващата повече от две години и половина война в Украйна „в рамките на 24 часа“. Но той не разкрива как ще сложи край на най-голямата сухопътна война в Европа след Втората световна война.
„Имам много прецизен план как да спра Украйна и Русия“, каза новоизбраният президент през септември. „Не мога да ви разкрия тези планове, защото ако го направя, няма да мога да ги използвам“.
Самият Тръмп не е решил как да накара украинския президент Володимир Зеленски и руския лидер Путин да преговарят, съобщи „Уолстрийт джърнъл“, цитирайки сътрудници на бъдещия 47-и президент.
„Всеки, без значение на позицията му в обкръжението на Тръмп, който твърди, че има по-подробен поглед върху плановете му за Украйна, не знае какво говори“, каза бивш сътрудник на Тръмп в Съвета за национална сигурност.
Коментирайки през юни т.г. плановете за край на войната на бъдещата администрация на Тръмп, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред Ройтерс, че Москва "не знае за какъв план говорим или какво е изложено в него".
Но сега Песков каза, че Путин е "отворен за конструктивен диалог". „Нека изчакаме и видим какво ще се случи през януари 2025 г.“, каза Песков пред репортери.
Тръмп приветства „много добрите си отношения“ с руския президент, като изтъкна, че се радва на добра комуникация и с лидера на Украйна Зеленски.
Преди изборите в САЩ Киев и много от поддръжниците му бяха силно разтревожени, опасявайки се от неизвестностите при завръщане на Тръмп за украинските сили в момент, когато те постоянно губят позиции на изток.

„Тръмп има едно качество, което е полезно за нас

като бизнесмен до мозъка на костите си, той не обича да харчи пари за скитници и бездарници, за идиотски съюзници, за лоши благотворителни проекти и за лакоми международни организации“, заяви бившият руски президент Дмитрий Медведев.
„Тръмп продължава да твърди, че може да реши проблема за един ден“, каза бившият служител на НАТО Едуард Хънтър. „Никой не вярва, че това е възможно, това е реторика“, сподели той пред „Нюзуик“. Има обаче страх, че той може да сключи сделка с Путин, поставяйки Украйна и съюзниците й пред „огромни затруднения“, добави Хънтър.
Като част от „мирния план“ на Тръмп, в допълнение към настояването за прекратяване на огъня, съветниците му „единодушно препоръчват замразяване на войната“, което би спряло всички конфликти по сегашните фронтови линии и би имало значителни последици както за Русия, така и за Украйна.
Чрез замразяване на конфликта на Русия ще й бъде позволено да запази територията, която до момента е завзела - около 20 процента от Украйна. А Украйна ще трябва да се откаже от усилията си за присъединяване към НАТО, което е ключов детайл в „Плана за победа“ на Зеленски.
Но по тази логика, чрез замразяване на конфликта по текущата демаркационна линия, Украйна би запазила части от Курск, на площ от около 1300 кв. км, които тя завзе през август при изненадващото нахлуване в Русия.

Не е ясно дали Зеленски и Путин ще се съгласят с това

В началото на октомври Москва разположи 50 000 войници в региона, а наскоро там пристигнаха около 12 000 севернокорейски бойци.
Спирането на конфликта по фронтовата линия попада в друга част от мирния план на Тръмп, включващ създаване на демилитаризирана зона с дължина 1200 км, с което и двете страни трябва да се съгласят. Но член на екипа на Тръмп уточни, че в случая американски войски няма да влизат в ролята на военна полиция.
Що се отнася до демилитаризираната зона, същият източник каза: „Можем да провеждаме обучение и друга подкрепа, но дулото на оръжието ще бъде европейско. Ние няма да изпращаме американски мъже и жени да поддържат мира в Украйна. И няма да плащаме за „накарайте поляците, германците, британците и французите да го направят..."
В своя подкаст политологът Иън Бремър коментира така преизбирането на Тръмп и ролята му в руско-украинската война в полза на Русия: „Путин наистина искаше Тръмп да спечели. Незаконно той направи много в полза на Тръмп, като се намеси в изборите в САЩ, включително с тези бомбени заплахи, изпратени вчера. За щастие, това не повлия на резултата, но

ако вие сте Путин, това са фантастични няколко седмици за вас

Коментарът на Бремер продължава така: „Вие печелите територия в Украйна, севернокорейците ви изпращат хиляди войници в допълнение към боеприпасите, с които се биете. Тръмп казва, че иска да прекрати войната и „ще сложи край на войната за един ден“. Това означава, че може да продължавате да превземате територия, както и да запазите тази, която вече сте завзели, че американците са похарчили твърде много пари за Украйна. Всичко това е музика за ушите на Путин...“
Юрий Урбанович, почетен доцент в Университета на Вирджиния, нарече Курск „разменна монета“ и поясни: „С навлизането в територията на Русия Украйна може да използва окупираните територии като средство за договаряне, като чип за териториална размяна. „Ние ще ви върнем Курск, а вие трябва да ни върнете Крим и Донецк...“

Ако Киев възнамерява да използва Курск като разменна монета

това би подкопало поне част от предполагаемия мирен план на Тръмп. Още повече че и двете страни заявиха в миналото, че териториалните отстъпки няма да са начало на преговорите.
Русия декларира, че няма да води мирни преговори, докато Украйна не изтегли войските си от територията, която сега е под контрола на Москва - включително Крим и района на Донбас, съставен от Донецк и Луганск, както и части от Югоизточна Украйна.
Русия контролира Крим от десетилетие, но не упражнява пълен контрол върху нито един от регионите, които е анексирала в континентална Украйна. Претенцията на Москва върху тези територии не е международно призната.
Путин каза, че западните санкции срещу Русия трябва да се прекратят и Украйна да се откаже от кандидатурата си за членство в НАТО, преди мирните преговори да започнат. Тези искания бяха отхвърлени от Украйна. За САЩ и НАТО не е ясно как подобно условие може да бъде наложено на другите съюзници на Украйна, дори ако Тръмп намали санкциите.
Киев обаче е категоричен: трябва да се присъединим към НАТО възможно най-скоро! Алиансът обеща Украйна да се присъедини, но е малко вероятно това да стане преди края на войната.

* Ели КУК е репортер по сигурността и отбраната в „Нюзуик“ със седалище в Лондон. Коментаторската й работа се фокусира върху руско-украинската война, американската армия, оръжейните системи и нововъзникващите технологии. Завършила е „Международна журналистика“ в Лондонския университет

* Мая МЕХРАРА е репортер в „Нюзуик“ със седалище в Лондон. Отразява събитията в Украйна, Русия, Иран и проблемите на имиграцията. Завършила е Нюйоркския университет

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ