Борисов: Гърция да ни се извини за обидите
Помага се не на гръцкия народ, а на неговите кредитори, репликира от парламентарната трибуна Янаки Стоилов
/ брой: 163
"Нашите съседи, ако имат доблест, да излязат и да се извинят за обидите, които изпратиха към нас в своите политически популистки оценки и вече е ясно за всички, обричащи Гърция на тежка криза". Това обясни пред журналисти в кулоарите на парламента премиерът Бойко Борисов, който обяви пред депутатите българската позиция за помощта на Европейската комисия към Гърция.
По думите му всеки, който е на неговото място, щял да вземе същото решение - да се подпомогне южната ни съседка, защото не можело да се заложи на политика "България да е гробокопача на Гърция". С тези силни послания в подкрепата на искането за нова финансова помощ за Гърция, Борисов промени напълно онзиденшната позиция на цялото правителство, че пари на нашата съседка не бива да се дават.
"Популизмът там се провали с гръм и трясък. Условията, които прие Ципрас, са по-тежки от условията, която бяха при Самарас. Арогантното им поведение доведе до най-тежките, прилагани към държава на практика, изисквания", направи анализ Борисов и упрекна представителите на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, че харесвали радикалното правителство там. По думите му, когато на гръцкия народ му обяснят, че няма да получи парите си заради това, че България ги е спънала или спряла, това за дълги години ще нанесе трайни поражения. "Нека отново ние бъдем добрите и да покажем, че винаги сме били един толерантен народ", призова той от трибуната.
На неговото изложение репликира депутатът от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Янаки Стоилов, според който е напълно необясним завоят на външната финансова политика на кабинета на Борисов.
Когато се прави призив: "Дайте да помогнем на Гърция!", трябва да се има предвид, че се помага не толкова на гръцкия народ, колкото на неговите кредитори, категоричен бе Стоилов. Те стимулираха политиката, която днес катастрофира, допълни той. Стоилов подчерта, че е притеснително, че Евросъюзът има двойни стандарти.
В реплика към Стоилов премиерът Борисов напълно се съгласи, че това е така и даде пример с оставането на България извън Шенген, въпреки че е изпълнила всички условия.
Страхът е голям, каза Борисов и допълни, че ако анархията и влошаването на ситуацията и кризата там не се овладеят, това е пряка заплаха за България - за бизнеса, границите, миграционния натиск, финансите, контрабандата.
Според Янаки Стоилов има прекалено много неясноти около краткосрочната помощ за Гърция по механизма за финансова стабилност. Не е станало ясно какъв все пак ще бъде делът на България в тези 7 млрд. евро, независимо дали при дефолт на плащанията ние ще загубим или не. Според депутата от левицата е ясно, че ще бъдем обезщетени от фонда с държавни активи на Гърция на стойност 50 млрд. евро, когато те се разпродадат, но това е прекалено условно.
"Гръцкият пример показва и нещо друго - съпротивата на отделните народи да променят тежките финансови условия и диктата на такъв тип политика могат да са успешни, само когато започнат да се обединяват в тяхното отстояване", каза Стоилов. Той постави и друг тревожен въпрос, на какво основание страни в Еврозоната не изпълняват стриктно изискванията за използването на европейската валута, след като има правила, по които ЕЦБ трябва да рефинансира и да осигурява платежни средства. Дали отказът да го направи не беше много ефективно средство за външен натиск, попита Янаки Стоилов.